Două penalty-uri neacordate! Crăciunescu a dat verdictul în cazul controverselor de la meciul CFR Cluj - Universitatea Craiova

Ion Craciunescu CFR Cluj Universitatea Craiova Fotbal intern Ion Crăciunescu
Data publicarii: Duminica 17 Martie 2024, 10:19
Data actualizarii: Duminica 17 Martie 2024, 10:23

Universitatea Craiova a obținut o victorie importantă sâmbătă seara, învingând CFR Cluj cu 2-1 în deplasare.

În urma acestei victorii, oltenii au urcat pe locul doi în Superliga, la doar patru puncte de liderul FCSB.

Meciul a fost marcat de controverse, arbitrul Chivulete fiind criticat pentru două faze controversate petrecute în careul de 16 metri.

Două erori de arbitraj

În minutul 48, Alexandru Mitriță a fost faultat de Kader Keita în careu, dar arbitrul Andrei Chivulete nu a acordat penalty, decizia nu a fost schimbată nici de VAR. Fostul arbitru internațional Ion Crăciunescu a declarat că la acea fază se impunea lovitura de pedeapsă.

CFR Cluj a avut și ea o pretenție de penalty în minutul 61, când Vasile Mogoș a fost împiedicat de Jovan Markovic. Crăciunescu a punctat că și la această fază se impunea penalty, subliniind la Digisport că Ivan "nu joacă mingea și se duce direct în el. Îi împiedică alergarea. Se duce cu intenție."

Victoria de la Cluj este una importantă pentru Universitatea Craiova, care se relansează în lupta pentru titlu. Oltenii vor juca următoarea partidă acasă cu Rapid București.