Verdictul expertului: „Penalty clar!” Ion Crăciunescu a analizat cele două faze controversate de la Universitatea Craiova - Rapid

Ion Craciunescu Rapid Universitatea Craiova Fotbal intern ”Vrei să-ți bați joc de echipă!” Verdict dur al lui Ion Crăciunescu, după FCU Craiova - FCSB 0-1
Data publicarii: Luni 04 Martie 2024, 22:42
Data actualizarii: Luni 04 Martie 2024, 22:57

Rapid nu a reușit să se impună pe terenul Universității Craiova (scor 1-1) și i-a dat ocazia FCSB-ului să se depărteze la 12 puncte după penultima etapă a sezonului regulat.

La finalul partidei, rapidiștii au susținut că au fost privați de două lovituri de la 11 metri: în minutele 20 și 85.

Fostul arbitru Ion Crăciunescu a analizat faza din minutul 20, în care Krasniqi a fost faultat în careu: „Este penalty clar. Pentru că jucătorul Universității Craiova încearcă să facă o deposedare, însă dă pe lângă minge și îl împinge pe burtă, de lovitură de pedeapsă.”

În minutul 85, după o verticalizare a lui Rrahmani, balonul a ajuns la Oaidă, care a șutat slab spre poartă, fiind luat pe sus de Maldonado. Rapidiștii au cerut lovitură de la 11 metri, însă arbitrul Marian Barbu a reluat meciul cu minge de arbitru după ce s-a consultat cu cei din camera VAR.

„Ca la faza anterioară. Îi prinde picioarele amândouă, deci e fault. Fără să joace mingea, penalty indiscutabil”, a mai spus Crăciunescu, la Digisport.

Universitatea Craiova - Rapid, 1-1

Gazdele au deschis scorul în minutul 30 al meciului, în timp ce Jakub Hromada a restabilit egalitatea, în minutul 49.

În urma rezultatului de luni seară, cele două echipe s-au încurcat reciproc în cursa de urmărire a FCSB-ului. Rapid ocupă locul doi în clasament, cu 52 de puncte, 12 mai puține decât liderul FCSB. De partea cealaltă, Universitatea Craiova se află pe patru, cu 46 de puncte.

În ultima etapă, Rapid joacă împotriva FCSB-ului, pe Arena Națională, în timp ce Universitatea Craiova o va întâlni pe FCU, pe „Ion Oblemenco”.