Cristi Manea, mesaj aspru îndreptat spre FCSB și Farul! Ce a declarat fotbalistul de la CFR după eliminarea din Europa

Cristi Manea CFR Cluj Fotbal intern
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Vineri 24 Februarie 2023, 09:17
Data actualizarii: Vineri 24 Februarie 2023, 09:41

CFR Cluj a ratat accederea în optimile Conference League, după 0-0 acasă, joi seara, cu Lazio, în returul play-off-ului. În tur, la Roma, elevii lui Dan Petrescu au pierdut, scor 0-1.

În pofida eliminării din Conference League, fundașul dreapta al ardelenilor, Cristi Manea, a evidențiat aspectele pozitive ale unei duble împotriva lui Lazio, grupare cu fotbaliști de clasă ai Europei.

Internaționalul crescut la Academia Hagi susține că evoluția din Gruia le crește încrederea în privința luptei pentru un nou titlu în Superliga.

Cristi Manea: "Dacă vom juca așa și în campionat, va fi greu pentru adversari!"

”La acea fază a lui Krasniqi, am văzut mingea în poartă. Era incredibil dacă marcam. Mister (n.r. Dan Petrescu) ne-a spus că putem face pressing şi că aşa le putem lua mingea. Acest meci ne-a dat speranţe pentru viitor. Dacă vom juca aşa şi în campionat, va fi greu pentru adversarii noştri.

Am jucat cu o echipă foarte bună, cu jucători formidabili. Am ieşit cu capul sus, dar noi voiam să ne calificăm. A fost o atmosferă incredibilă. Nu ne-am gândit nicio secundă la primă. Dădeam toţi banii dacă ne calificam”, a spus Cristi Manea, la finalul partidei de joi seară, transmisă în direct de Pro Arena și VOYO.

CFR e pe locul 2, cu 53 de puncte în ierarhia Superligii, la două puncte în spatele celor de la Farul, cu 55 de puncte. Poziția a treia a clasamentului e ocupată de FCSB, cu 48 de puncte.

Luni, de la 20:00, CFR joacă în deplasare cu Petrolul, într-un meci din runda a 27-a.

Faze importante în CFR - Lazio 0-0