Brazilienii Astrei viseaza la nationala Romaniei. De Amorim si Morais, dupa castigarea Supercupei: "Ar fi o bucurie nespusa sa fim convocati"

Astra CFR Cluj Junior morais William de Amorim Fotbal intern
Data publicarii: Duminica 17 Iulie 2016, 00:10
Data actualizarii: Duminica 17 Iulie 2016, 00:14

Astra 1-0 CFR Cluj si giurgiuvenii au castigat a doua Supercupa din istorie. Brazilienii De Amorim si Junior Morais, care ar vrea sa evolueze pentru nationala Romaniei, au vorbit la finalul partidei.

William de Amorim: "Ma bucur nespus pentru victorie, a fost un meci greu. Eu ma motivez la fiecare meci, nu doar acum, ca a fost selectionerul prezent.

Pana acum nu am discutat cu selectionerul Daum, insa vom vedea. Ma bucur ca mi-am luat actele si sunt roman.

Sper sa facem o figura frumoasa si in Champions League, sa reusim o calificare.

Lupta pentru campionat va fi ca si in sezonul trecut. Vom juca fiecare meci la capacitate maxima, pentru a castiga puncte. Vom lua partidele rand pe rand si vom vedea la final.

Avem jucatori cu experienta, un grup bun si asta ne ajuta.

Pentru mine cel mai bun fundas stanga din Romania e Junior Morais, cred ca poate ajuta echipa nationala", a spus De Amorim.

Junior Morais: "A fost un meci greu, pentru ca in repriza a doua s-a imbibat terenul. In prima repriza am putut pasa, dar in a doua a fost mult mai greu. E bine ca am inscris si am castigat in timpul regulamentar.

Ma bucur ca se vorbeste despre posibila chemare a mea la nationala Romaniei, m-as bucura nespus.

Va fi un meci foarte greu pentru noi impotriva danezilor de la Copenhaga, dar ne pregatim bine si vrem sa aratam cat mai bine si sa castigam.

Ne lipseste Alibec, e un jucator foarte bun. Asteptam sa revina si sa intre din nou pe teren. E greu sa jucam fara un atacant de profilul lui.

Steaua are o echipa buna, isi doreste sa mearga in Liga Campionilor. Va fi o lupta grea pentru titlu", a spus si Junior Morais.