"Băieții sunt datori!" Mihai Rotaru a spus tot ce avea pe suflet după victoria cu FCU. Și-a felicitat adversarii

Mihai Rotaru Superliga Universitatea Craiova Fotbal intern Mihai Rotaru
Data publicarii: Duminica 10 Martie 2024, 23:27
Data actualizarii: Duminica 10 Martie 2024, 23:34

Universitatea Craiova a revenit de la 0-1 și s-a impus cu 2-1 pe terenul lui FCU Craiova în ultima etapă din sezonul regulat al Superligii.

La finalul meciului, Mihai Rotaru a susținut că se aștepta după prima repriza ca victoria echipei sale să fie și mai clară, însă s-a mulțumit cu rezultatul, mai ales că în condițiile actuale oltenii rămân în cărți pentru îndeplinirea obiectivului.

Întrebat dacă le va oferi prime jucătorilor pentru că au învins rivala din oraș, Rotaru a ținut să puncteze că nu se pune problema de așa ceva, deoarece fotbaliștii sunt datori în momentul de față din punct de vedere fotbalistic.

„Trist în prima repriză, jocul nu ne ieşea, apoi Ivaylo a făcut schimbări şi ne-am revenit în joc. La pauză am zis că le dăm 3-1, gol în minutul 65, 75 şi 80. Aproape mi-a ieşit pronosticul dat singur. M-am bazat pe modul în care au fost montaţi, ştiind că luptă 90 de minute. Feeling-ul meu a fost că întoarcem şi aşa a fost.

Să vă uitaţi la Mitriţă, Baiaram, toţi jucătorii, Căpăţână, Bancu, ştiam că sunt montaţi şi am avut avut încredere în ei.

Despre Mitriţă trebuie să vorbim cu ce atitudine intră pe teren şi nu doar în meciul ăsta, ci şi în cele precedente. Atitudinea e marele câştig al lui Mitriţă. Golul a fost fabulos. Să ne gândim la atitudinea lui, că asta i s-a reproşat până acum. Atitudinea lui e acum potrivită, e lider.

Cu FCU Craiova nu e un război, ci o competiţie, dar cu sentimente intense la noi în oraş. Jucătorii lui FCU au făcut un meci bun şi îi felicit, nu e nicio ironie. Acum trebuia să jucăm la Ceahlăul, Vaslui, departe, dar nu, că am jucat acasă şi am făcut câteva minute din cantonament până la stadion”, a spus Mihai Rotaru la Primasport.

Trei jucători, remarcați de Rotaru

Rotaru a anunțat că nu le va da prime jucătorilor pentru victoria cu FCU Craiova.

"Toată strategia noastră e făcută pentru podiumul Ligii 1 şi Cupa României. Visele nu le poate lua nimeni, dar dimineaţă ne trezim. Ne gândim să trecem peste CFR etapa următoare, dacă vom câştiga suntem pe locul al doilea. Două meciuri şi trecem pe locul al doilea.

Nu, nu au fost prime. Băieţii sunt datori în momentul ăsta şi locul pe care-l ocupăm acum nu e conform pretenţiilor noastre. Să vă gândiţi la câte puncte am avut în buzunar doar acasă, vreo 10 puncte în total. Eram la 2.5 puncte de locul 1 în acest moment.

E o victorie de etapă şi de orgoliu, o victorie importantă pentru suporteri şi noi suntem formaţi ca să-i mulţumim pe suporteri.

E şi victoria lui Ivaylo, a fost inspirat cu schimbările. E victoria lui Petev, a staff-ului, a lui Mitriţă, Bancu, Ivan. Baiaram va redeveni jucătorul pe care-l ştiţi şi de care Universitatea are nevoie", a mai spus Mihai Rotaru.

Universitatea Craiova stabilește, astfel, clasamentul play-off-ului la finalul sezonului regulat. Oltenii au încheiat cele 30 de etape cu 49 de puncte, astfel că vor începe play-off-ul de pe locul patru, cu 25, la șapte distanță de liderul FCSB.