Concluziile lui Zeljko Kopic după Dinamo - Petrolul: ”Am mai avut această problemă!”

Dinamo petrolul Zeljko Kopic Superliga Zeljko Kopic, antrenor Dinamo / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Luni 01 Aprilie 2024, 23:34
Data actualizarii: Luni 01 Aprilie 2024, 23:38

Dinamo a remizat cu Petrolul Ploiești, scor 1-1, în a doua etapă din play-out-ul Superligii.

Reacția lui Gigi Becali după Dinamo - Petrolul 1-1

Zeljko Kopic s-a arătat dezamăgit de faptul că Dinamo a fost egalată pe final, în urma unei faze controversate de arbitraj. Tehnicianul croat s-a declarant impresionat de atmosferat creată de copiii aflați în tribune și a comentat și prestația lui Dennis Politic.

În prima repriză am jucat bine, am controlat și nu le-am dat prea multe șanse. Planul din a doua repriză a fost să menținem același ritm și să punem presiune. Ei au început să câștige dueluri, le-am dat faulturi ușoare, iar apoi am făcut această greșeală și au primit penalty.

Eu nu vorbesc niciodată despre deciziile de arbitraj. Bineînțeles că sunt dezamăgit, e greu când iei gol în finalul meciului și pierzi puncte. Nu îmi place să vorbesc despre arbitraj pentru că nimic nu se va schimba. Asta este.

Nu am reacționat foarte bine la mingile lungi jucate de ei, iar ei au venit peste noi. Ideea a fost să ținem de minge, să folosim spațiile din spatele apărării lor, dar nu am reușit să facem acest lucru. Am avut această problemă și în meciurile trecute, așa că vedem cum putem să rezolvăm.

Planul cu Dennis Politic a fost să joace 60 de minute, deoarece venea după accidentare. Îmi pare rău și pentru copiii prezenți la meci, deoarece au creat o atmosferă frumoasă.

Nu e la fel să joci fără fani, îți dau acea energie extra de care ai nevoie. În unele meciuri, când a fost greu, fanii ne-au dat energie și am reușit să mergem până la capăt”, a spus Zeljko Kopic după meci.