„Barcelona, jefuită de 55 de milioane!” Ferran Torres, criticat dur după debutul dezastruos în tricoul Barcei

ferran torres Barcelona Xavi Hernandez Fotbal extern
Data publicarii: Joi 13 Ianuarie 2022, 11:43
Data actualizarii: Vineri 14 Ianuarie 2022, 11:10

Barcelona a pierdut în prelungiri partida cu Real Madrid, scor 3-2, din semifinalele Supercupei Spaniei. Meciul s-a disputat pe stadionul King Fahd International din Riad (Arabia Saudită).

Confruntarea dintre cele două mari rivale a marcat debutul lui Ferran Torres la Barcelona.

Atacantul naţionalei Spaniei a început titular partida, însă a fost schimbat la pauză, după o evoluție sub așteptări.

Jocul slab al atacantului nu a trecut neobservat în rândul suporterilor, care nu s-au ferit să-l critice în termeni duri pe fotbalistul spaniol pentru prestația din meciul cu Real Madrid.

„Ferran Torres, unul dintre cele mai slabe debuturi pe care le-a văzut”, a scris un fan pe Twitter, în timp ce altul este de părere că atacantul nu merita banii care s-au plătit pe el: „Debut dezamăgitor pentru Torres. Nu merita 55 de milioane”.

„Simt că Barca că am jefuit-o pe Barcelona de 55 de milioane”, a glumit un fan al lui Manchester City.

Sunt însă și suporteri care cred că atacantul va arătat mult mai bine în meciurile viitoare: „Nu vă faceți griji, Ferran e abia la început. N-a mai jucat un meci de patru luni”. „Va mai dura puțin pentru a ajunge la 100%, dar am nevoie de el”, este de părere un alt suporter al Barcei.

Torres a semnat cu Barcelona un contract valabil până în iunie 2027 şi va avea o clauză de reziliere de 1 miliard de euro.

Atacantul de 21 de ani, cu 12 goluri în 22 de meciuri la naţionala Spaniei, a fost ţinta prioritară pentru Barca în această iarnă. Torres a evoluat în acest sezon doar şapte partide în toate competiţiile pentru Manchester City, club care l-a transferat în 2020 de la Valencia. În total, el a reuşit 16 goluri în 43 de meciuri pentru "cetăţeni".