Victorie fără pic de "rușine"! Arsenal a spulberat-o pe Sevilla în Cupa Emirates. De câte ori a înscris Gabriel Jesus

Arsenal - Sevilla Arsenal emirates gabriel jesus Mikel Arteta Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 30 Iulie 2022, 18:55
Data actualizarii: Sambata 30 Iulie 2022, 18:52

Arsenal și Sevilla au disputat finala din Cupa Emirates pe stadionul care-i poartă și numele din Londra.

Mikel Arteta și Julen Lopetegui au trimis cele mai bune echipe în startul meciului, dar trupa londoneză s-a dovedit a fi mai puternică. Arsenal a făcut câteva mutări excepționale în această perioadă de mercato și arată mai bine ca oricând.

Arsenal - Sevilla 6-0

Fluierul de început al meciului avea să devină un coșmar pentru formația din La Liga. Saka a deblocat tabela de marcaj din penalty, în minutul 10, iar în decurs de nouă minute "tunarii" au marcat de patru ori. Gabriel Jesus a majorat în minutul 13 și a înscris pentru 3-0 în minutul 15. Saka a reușit și el o dublă și a pus capăt golurilor din prima repriză, în minutul 19.

Meciul s-a calmat preț de câteva minute bune, Lopetagui a schimbat patru jucători în minutul 70, iar Sevilla era gata să înscrie golul de onoare. Însă, Jesus a smuls speranțele spaniolilor și a făcut 5-0 (77'), ca în minutul 88, cu două minute înainte de fluierul final, Martinelli să-i paseze decisiv lui Nketiah care a închis tabela definitiv (88').

Ce a spus căpitanul lui Arsenal, Martin Odegaard, după triumf

„Încă de la început am pornit motorașele. Vrem să ne simțim bine înainte de startul campionatului, deci cred că am făcut bine și a fost o performanță bună în fața fanilor aici în Emirates, a fost o zi grozavă.

Cred că încrederea este înaltă de partea tuturor. Am avut câteva meciuri bune, bătusem deja două echipe, jucăm bine și, bineînețeles, ne putem păstra calmul, trebuie să fim modești și să continuăm să muncim tare”, au fost cuvintele lui Odeegard după meci, potrivit site-ului oficial al clubului Arsenal.

Următoarea partidă pentru Arsenal

Următorul meci pe care "tunarii" îl vor disputa va fi împotriva lui Crystal Palace, în prima etapă a eșalonului de top englez, Premier League.