OFICIAL Unde s-a transferat Balthazar Pierret, francezul care a impresionat la Dinamo

balthazar pierret Dinamo Ligue 2 US Quevilly-Rouen Fotbal extern
Cătălin Parfene
Data publicarii: Joi 23 Iunie 2022, 10:22
Data actualizarii: Joi 23 Iunie 2022, 10:36

Mijlocașul defensiv a ajuns în ”Ștefan cel Mare” în luna ianuarie și a evoluat în 17 partide pentru ”câini”, marcând și două goluri.

Balthazar Pierret, mijlocașul defensiv francez în vârstă de 22 de ani care a părăsit-o pe Dinamo după retrogradarea în Liga 2, a semnat miercuri un contract pe un sezon, cu opțiune de prelungire pe încă unul, cu US Quevilly-Rouen, echipă din Ligue 2.

”Mijlocașul defensiv de 22 de ani este primul nostru transfer din noul sezon. El a semnat cu roș-galbenii până în iunie 2023, cu opțiunea prelungirii pe un an”, a precizat clubul din Franța pe site-ul oficial.

După ce a jucat la Nice și Boulogne, Pierret a semnat în ianuarie cu Dinamo, unde s-a impus repede și pentru care a evoluat în 17 meciuri (16 ca titular), fiind printre puținii jucători care au impresionat la echipa lui Dusan Uhrin Jr.

Singurele goluri marcate de francez pentru ”câini” au fost cele două din victoria în deplasare cu FC Botoșani, scor 3-2. Atunci, după ce a reușit ”dubla” în prima repriză, Pierret a fost eliminat chiar înainte de pauză pentru că a intrat pe gazon fără permisiunea arbitrului și a primit astfel al doilea cartonaș galben.

Pierret: ”Vreau să le mulțumesc celor de la Dinamo pentru încrederea acordată”

În această vară, Pierret a mai fost dorit de Steaua București (Liga 2) și de ”U” Cluj, echipa nou-promovată în Liga 1 după barajul câștigat chiar în fața lui Dinamo.

”În primul rând vreau să le mulțumesc celor de la Dinamo București pentru încrederea pe care mi-au acordat-o în aceste ultime șase luni.

Aștept cu nerăbdare noile provocări, pentru că mă alătur QRM pentru următorii doi ani, sunt mândru să ating acest nivel și sunt convins că ne așteaptă un sezon minunat”, a scris Pierret pe contul său de Instagram.