balthazar pierret Dinamo FC Botosani Liga 1 Superliga
Data publicarii: Vineri 06 Mai 2022, 21:29
Data actualizarii: Vineri 06 Mai 2022, 21:35

Repriză spectaculoasă în FC Botoșani - Dinamo, cu o mulțime de evenimente.

Dinamo a intrat în avantaj la pauză, scor 2-1, după dubla lui Balthazar Pierret, în timp ce pentru moldoveni a marcat Jaja. Totuși, "câinii" au rămas în inferioritate numerică chiar înainte de pauză.

Balthazar Pierret, înger și demon pentru Dinamo

După golul marcat în minutul 44, Pierret a acuzat probleme medicale și a ieșit în afara terenului pentru a primi îngrijiri. Ulterior, a revenit pe gazon fără permisiunea arbitrului și a văzut al doilea cartonaș galben, fiind eliminat.

Jucătorii dinamoviști au protestat vehement, iar Sebastian Moga, secundul lui Dusan Uhrin, a fost și el eliminat de centralul partidei de la Botoșani, Andrei Moroiță.

Pierret văzuse primul cartonaș galben în minutul 18, după un conflict cu Cristopher Braun, fundașul lui FC Botoșani.

Balthazar Pierret va fi suspendat pentru ultimul meci al lui Dinamo din play-out, contra celor de la UTA Arad.

Pentru mijlocașul francez transferat de Dinamo în ianuarie au fost primele goluri marcate, după 15 jocuri.