VIDEO Scandal în Italia! Tatăl unui fotbalist a intrat pe teren și l-a bătut pe adversarul fiului său

Cristian Shpendi Cesena Filippo Rinaldi Olbia Fotbal extern Tatăl lui Cristian Shpendi l-a lovit pe Filippo Rinaldi după Cesena - Olbia / Foto: YouTube @Corriere Romagna
Data publicarii: Duminica 07 Ianuarie 2024, 22:20
Data actualizarii: Duminica 07 Ianuarie 2024, 22:23

Un scandal a izbucnit la finalul meciului Cesena - Olbia 1-0, disputat duminică, în Serie C, a treia ligă din Italia.

Cesena, liderul din grupa B a Serie C, a învins la limită Olbia, 1-0, după un gol marcat de Simone Corazza, în minutul 20. După ultimul fluier a izbucnit un scandal pe teren.

Tatăl lui Cristian Shpendi, atacant albanez la Cesena, care a urmărit meciul din tribune, a intrat pe teren și l-a lovit cu pumnul în figură pe portarul celor de la Olbia, Filippo Rinaldi (21 de ani).

• Cristian Shpendi, atacantul albanez al Cesenei, a fost adversarul României în preliminariile EURO 2025 / Foto: Imago

"Tatăl lui Shpendi l-a lovit cu pumnul în figură pe Rinaldi, dar, din fericire, lovitura nu a fost una violentă", a scris Gazzetta dello Sport.

Publicația italiană scrie că tatăl fotbalistului albanez a fost oprit imediat de Riccardo Chiarello, mijlocașul Cesenei, dar și de alți coechipieri ai fiului său.

Furia tatălui fotbalistului ar fi fost provocată de o lovitură aplicată de portarul Rinaldi fiului său, în timpul meciului. Cristian Shpendi, introdus în minutul 58, s-ar fi ales cu o accidentare serioasă la nivelul arcadei și a fost nevoit să părăsească terenul în minutul 85.

"La acest moment, așteptăm raportul arbitrului. Verdictul comisiilor poate fi o amendă sau suspendarea terenului", au mai scris italienii.

Cristian Shpendi (20 de ani) este adversarul României U21 în preliminariile EURO 2025. Atacantul albanz a jucat în ambele meciuri, 3-2 și 0-5, iar la primul joc a înscris un gol și a oferit un assist contra tricolorilor.