FOTO ȘI VIDEO Oscar Cardozo, pur și simplu fabulos la 40 de ani! 4 goluri marcate într-o repriză de fostul atacant de la Benfica Lisabona

Oscar Cardozo Benfica Lisabona Josef Bican Libertad Asuncion Paraguay Fotbal extern
Data publicarii: Joi 06 Aprilie 2023, 11:30
Data actualizarii: Joi 06 Aprilie 2023, 11:30

Fotbalistul paraguayan evoluează acum în țara natală, la Libertad Asuncion, după un deceniu petrecut în Europa la Benfica, Trabzonspor și Olympiacos.

Atacantul Oscar Cardozo, care luna viitoare va împlini 40 de ani, este într-o formă excelentă la Libertad Asuncion, echipă din Paraguay la care fotbalistul joacă din 2017, după un deceniu petrecut în Europa la Benfica Lisabona, Trabzonspor și Olympiacos Pireu.

Paraguayanul a înscris 4 goluri într-o singură repriză în ultima etapă de campionat, acolo unde Libertad este lider, în 5-0 cu Cerro Porteno.

Doar legendarul Josef Bican îl depășește pe Oscar Cardozo

Poker-ul, realizat în minutele 2, 13, 45+2 și 45+11 (din penalty), l-a făcut pe Oscar Cardozo al doilea cel mai în vârstă marcator al unui ”careu” într-un singur meci din istorie, la 39 de ani și 318 de zile.

Paraguayanul este depășit în acest clasament de legendarul Josef Bican, care avea 41 de ani și 330 de zile când a înscris de 4 ori într-un Slavia Praga - Jiskra Liberec disputat tocmai în 1955.

Oscar Cardozo, primul golgheter Europa League din istorie

Cardozo are în palmares 8 trofee în Portugalia cu Benfica (inclusiv două titluri de campion).

În plus, a fost golgheter în Primeira Liga de două ori, dar și cel mai bun marcator din Europa League în ediția 2009-2010, cea inaugurală a competiției sub noua denumire.