Neymar a intrat în vizorul fanilor lui Al-Hilal. Brazilianul, contestat vehement: „El e problema!”

Neymar da Silva al-hilal Damac Fotbal extern Neymar
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Sambata 23 Septembrie 2023, 09:41
Data actualizarii: Sambata 23 Septembrie 2023, 09:45

Fanii lui Al-Hilal au rămas dezamăgiți după ce echipa lui Neymar a încheiat la egalitate, 1-1, în meciul disputat, în deplasare, împotriva lui Damac, ieri (21 septembrie).

Astfel, Al-Hilal a pierdut puncte pentru a doua oară în această săptămână, după ce a înregistrat un rezultat de 1-1 împotriva lui Navbahor Namangan în Liga Campionilor AFC pe 18 septembrie.

Al-Hilal a început perfect meciul, reușind să marcheze în minutul nouă prin Malcom, achiziționat în această vară. Oapeții au controlat în întregime prima repriză, însă nu au reușit să mai marcheze.

În repriza secundă, Neymar a oferit o pasă excelentă în minutul 54 însă Aleksandar Mitrovic nu a reușit să marcheze. Nicolae Stanciu a egalat apoi scorul în minutul 68 printr-un șut din lovitură liberă, asigurând un punct pentru Damac, care se află pe locul 15.

Neymar a avut o prestație slabă, comparativ cu așteptările fanilor, și a primit o notă de doar 6.1 de la FotMob. Achiziționat în această vară pentru suma de 90 de milioane de euro de la PSG, Neymar nu a reușit să trimită niciun șut pe poartă, a ratat o șansă mare și nu a reușit niciun dribling de succes. Mai mult, starul brazilian a pierdut toate  toate cele patru dueluri la sol și alte patru dueluri aeriene.

În urma prestației dezamăgitoare a brazilianului, fanii și-au exprimat nemulțumirea pe rețelele de socializare: „Neymar este problema”, a scris un fan, pe X.

„Antrenorul ar trebui demis, iar Neymar nu ar trebui să fie introdus decât în a doua jumătate”, a spus un altul.

„Ce se întâmplă cu Neymar?”, se întreabă retoric un alt internaut.

Trupa lui Jorge Jesus se află acum pe locul doi în campionatul saudit, cu 17 puncte, la un punct în spatele lui Al-Ittihad. Următorul lor meci al lui Al-Hilal va fi împotriva lui Al-Jabalain în optimile Cupei Regelui Campionilor pe 25 septembrie.