FOTO ȘI VIDEO "Moment extrem de rar!". Ce a făcut Neymar în duelul care i-a pus față în față pe Messi și Ronaldo

Neymar al nassr Cristiano Ronaldo Lionel Messi PSG Fotbal extern
Data publicarii: Joi 19 Ianuarie 2023, 21:35
Data actualizarii: Joi 19 Ianuarie 2023, 21:36

Paris Saint-Germain a câștigat meciul amical cu Al Hilal & Al Nassr Stars, care s-a disputat în Arabia Saudită, la Riad, scor 5-4.

Meciul i-a pus față în față pe Lionel Messi și Cristiano Ronaldo, cei mai importanți fotbaliști ai lumii din ultimii aproape 20 de ani. Argentinianul a deschis scorul pentru formația franceză în minutul 3, iar portughezul, care a fost și căpitanul selecționatei saudite, a reușit o dublă în prima repriză.

Neymar, penalty complet ratat în duelul care i-a pus față în față pe Messi și Ronaldo

Tripleta ofensivă Mbappe - Messi - Neymar a început din primul minut, iar brazilianul a ratat un penalty în prelungirile primei reprize. "Un moment extrem de rar", au titrat francezii de la RMC Sport, referindu-se și la maniera în care Neymar a executat lovitura de la 11 metri.

Starul brazilian a șutat foarte slab, ușor în stânga portarului, iar goalkeeper-ul Mohammed Al Owais, titularul Arabiei Saudite la Cupa Mondială, a reținut din prima, fără probleme.

Potrivit sursei citate, este doar al patrulea penalty pe care Neymar îl ratează în tricoul lui PSG. În toată cariera, brazilianul a transformat 74 dintre cele 89 de lovituri de la 11 metri.

PSG a mai beneficiat de un penalty în minutul 60, însă acesta a fost executat și transformat de Kylian Mbappe.

• Messi, Neymar și Mbappe au părăsit terenul în minutul 62, la fel ca Ronaldo.

Al Hilal & Al Nassr Stars - PSG 4-5

• Pentru gazde au marcat: Cristiano Ronaldo (34' penalty, 45+6'), Jang Hyun-Soo (56'), Anderson Talisca (90+4').
  • Pentru PSG au marcat: Lionel Messi (3'), Marquinhos (43'), Sergio Ramos (53'), Kylian Mbappe (60' penalty), Hugo Ekitike (78')
  • Eliminat: Juan Bernat (39')