Kylian Mbappe, exclus din cursa pentru Balonul de Aur. Propunerea neașteptată venită din partea lui Bernardo Silva

Bernardo Silva Balonul de Aur 2023 Erling Haaland Lionel Messi Vinicius Jr Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 13 Mai 2023, 18:17
Data actualizarii: Sambata 13 Mai 2023, 18:24

Manchester City se află în cursa pentru trei trofee pe finalul acestui sezon, obiectivul principal fiind câștigarea Champions League.

Formația antrenată de Pep Guardiola a încheiat la egalitate, scor 1-1, în prima manșă din semifinalele competiției.

Într-un interviu acordat pentru publicația France Football, Bernardo Silva a vorbit despre favoriții la câștigarea Balonului de Aur în 2023, explicând că un rol decisiv în va avea și echipa care se va impune în Champions League.

"Până acum, trebuie să spunem Lionel Messi pentru că a câștigat Campionatul Mondial.

Apoi, dacă Manchester City câștigă Champions League, putem spune și Erling Haaland. Dacă e Real Madrid, atunci Vinicius Junior, care a făcut un sezon incredibil. Trebuie așteptat finalul, pentru a vedea cine câștigă Champions League și cine se impune în campionate.

Kylian a pierdut finala Campionatului Mondial, a fost eliminat din Champions League. Va fi în top, dar nu se va impune în acest an", a declarat Bernardo Silva.

Jurnaliștii de la GOAL au dezvăluit cine e favorit la Balonul de Aur

Potrivit GOAL, favorit rămâne Lionel Messi pentru câștigarea Balonului de Aur: "Numere lui Messi, dar și influența sa după ce a adus Argentinei Cupa Mondială îl face să fie câștigătorul Balonului de Aur, dar forma slabă din 2023 și suspendarea de la PSG lasă interpretări. Îi va scăpa argentinianului Balonul de Aur cu numărul opt?".

Despre Erling Haaland, jurnaliștii britanici au scris că starul norvegian ar putea să-i ia fața lui Leo Messi: "Aici e o intrebare retorică pentru tine. Dacă Haaland termină sezonul cu peste 60 de goluri, City câștigă tripleta și Lionel Messi nu mai joacă niciun minut pentru PSG, cine câștigă Balonul de Aur? Va fi greu să nu i-l dai norvegianului".