Cristi Chivu va avea o vară fără vacanță! Pentru că după ce a încheiat sezonul cu Parma, formație pe care a salvat-o de la retrogradare, s-a ivit această oportunitate profesională incredibilă, de a prelua Inter!
Prezentarea românului, în locul lui Simone Inzaghi, cel care a plecat la Al-Hilal Riad, e o chestiune de ore. Iar apoi, pe 17 iunie, va veni și primul meci oficial al lui Chivu, la Inter, după cum sport.ro a arătat aici. Și, având în vedere că un tehnician foarte tânăr, cu o singură experiență la nivel înalt, va intra direct în „focuri“, într-o competiție de mare anvergură, conducerea clubului Inter a luat o decizie admirabilă.
Toți directorii Inter-ului vor însoți echipa în Statele Unite
Potrivit jurnaliștilor de la Tuttosport, în deplasarea echipei în Statele Unite, în avionul clubului se vor afla toți directorii Inter-ului! Foarte posibil, din delegația vicecampioanei Europei va lipsi doar președintele Giuseppe Marotta. În rest însă, toți „greii“ Inter-ului vor merge în America din dorința de a-l susține pe Chivu.
Șefii Inter-ului au luat această decizie, simțind că un antrenor tânăr, aflat la început de drum, are nevoie de această susținere și că inclusiv echipa, în căutarea unui nou început, ar benefica de prezența conducerii, în America.
Misiunea lui Chivu, la Inter, se anunță extrem de dificilă, mai ales că i-au fost fixate trei obiective „nenegociabile“, după cum sport.ro a arătat aici.