Fotbal extern

VIDEO Fenomenul Hulk! Trei goluri marcate și Supercupa câștigată după un thriller cu 24 de penalty-uri

Atacantul brazilian în vârstă de 35 de ani a avut la Atletico Mineiro un 2021 de senzație, în care a câștigat campionatul, cupa și titlul de golgheter.

Data publicarii: Luni 21 Februarie 2022, 08:54
Data actualizarii: Luni 21 Februarie 2022, 09:05

Hulk, fostul golgheter al lui FC Porto și Zenit Sankt Petersburg, rămâne un fenomen și la vârsta de 35 de ani.

Ieri, atacantul lui Atletico Mineiro i-a adus echipei sale și Supercupa, marcând de trei ori în 2-2, 10-9 d.l.d. cu Flamengo: o dată în minutul 75, când a egalat pentru 2-2, și de două ori la loviturile de departajare (24 la număr!), unde a avut prima și ultima execuție.

Goana lui Hulk și compania după chinta regală: mai lipsește doar Copa Libertadores

După titlul statal din Campeonato Mineiro, campionatul, cupa și Supercupa Braziliei, lui Atletico Mineiro i-a mai rămas un singur trofeu pentru chinta regală: Copa Libertadores.

Cu Hulk în echipă, totul pare posibil, mai ales că veteranul este dezlănțuit de la întoarcerea în Brazilia: a câștigat titlul de golgheter și în campionat, și în cupă, a fost desemnat cel mai bun jucător din Brazilia și a revenit la echipa națională după cinci ani de pauză.