VIDEO Fenomenul Hulk! Trei goluri marcate și Supercupa câștigată după un thriller cu 24 de penalty-uri

hulk Atletico Mineiro Brazilia Flamengo Supercopa do Brasil Fotbal extern
Data publicarii: Luni 21 Februarie 2022, 08:54
Data actualizarii: Luni 21 Februarie 2022, 09:05

Atacantul brazilian în vârstă de 35 de ani a avut la Atletico Mineiro un 2021 de senzație, în care a câștigat campionatul, cupa și titlul de golgheter.

Hulk, fostul golgheter al lui FC Porto și Zenit Sankt Petersburg, rămâne un fenomen și la vârsta de 35 de ani.

Ieri, atacantul lui Atletico Mineiro i-a adus echipei sale și Supercupa, marcând de trei ori în 2-2, 10-9 d.l.d. cu Flamengo: o dată în minutul 75, când a egalat pentru 2-2, și de două ori la loviturile de departajare (24 la număr!), unde a avut prima și ultima execuție.

Goana lui Hulk și compania după chinta regală: mai lipsește doar Copa Libertadores

După titlul statal din Campeonato Mineiro, campionatul, cupa și Supercupa Braziliei, lui Atletico Mineiro i-a mai rămas un singur trofeu pentru chinta regală: Copa Libertadores.

Cu Hulk în echipă, totul pare posibil, mai ales că veteranul este dezlănțuit de la întoarcerea în Brazilia: a câștigat titlul de golgheter și în campionat, și în cupă, a fost desemnat cel mai bun jucător din Brazilia și a revenit la echipa națională după cinci ani de pauză.