VIDEO Golul începutului de an! Cum a fost eliminată din cupă deținătoarea Europa League de către o divizionară secundă

Uros Djurdjevic Cupa Spaniei Raul Albiol Sporting Gijon Villarreal Fotbal extern
Data publicarii: Vineri 07 Ianuarie 2022, 09:27
Data actualizarii: Vineri 07 Ianuarie 2022, 09:50

Atacantul Uros Djurdjevic de la Sporting Gijon a înscris cu un lob superb după o gafă a portarului lui Villarreal.

Sporting Gijon, locul 12 în liga secundă spaniolă, a eliminat-o aseară în șaisprezecimile Cupei Spaniei pe Villarreal, deținătoarea Europa League, după un 2-1 cu gol decisiv în minutul 88.

Deși Villarreal a folosit ”artileria grea” (Raul Albiol, Dani Parejo, Gerard Moreno) și a deschis scorul, golul egalizator marcat în minutul 67 de atacantul Uros Djurdjevic, sârbul naturalizat anul trecut de Muntenegru, a demoralizat echipa lui Unai Emery. A fost un lob de poveste, venit după o gafă a portarului Rulli.

”Am eliminat o echipă imensă, sunt fericit pentru jucători și pentru suporteri, au meritat cu toții această victorie”, a spus după meci antrenorul lui Gijon, David Gallego.