VIDEO Gol și fază de vârf veritabil la echipa națională pentru fundașul de la UTA Arad care a jucat și în La Liga!

Aly Abeid Cedric Bakambu Gael Kakuta Mauritania UTA Arad Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 26 Martie 2023, 11:16
Data actualizarii: Duminica 26 Martie 2023, 11:18

Aly Abeid a marcat golul Mauritaniei în meciul cu RD Congo din preliminariile Cupei Africii pe Națiuni.

Mauritania a pierdut cu 1-3 partida din deplasare cu RD Congo din preliminariile Cupei Africii pe Națiuni (etapa 3 din Grupa I), golul ”leilor din Chinguetti” fiind înscris în minutul 55 de Aly Abeid, fundașul transferat în acest sezon de UTA Arad.

Pentru congolezi au marcat vedetele Gael Kakuta (37, Amiens, ex-Chelsea, Fulham, Lazio, Sevilla), Cedric Bakambu (42, Olympiacos Pireu, ex-Villarreal, Olympique Marseille) și Arthur Masuaku (67, împrumutat de West Ham United la Beșiktaș Istanbul).

Mauritania are șanse la calificare, într-o grupă cu Gabon, Sudan și RD Congo

Oaspeții au evoluat însă în zece jucători din minutul 22, după eliminarea lui Idrissa Thiam.

Aly Abeid, fundaș stânga sau fundaș central în vârstă de 25 de ani, a jucat inclusiv în La Liga pentru Levante, iar UTA l-a adus vara trecută de la Valenciennes din Ligue 2.

După trei runde, Mauritania este pe 2 în Grupa I, după Gabon, dar înaintea reprezentativelor din Sudan și RD Congo.