VIDEO Erou și la 38 de ani! Cristiano Ronaldo i-a adus victoria Portugaliei în prelungiri, după ce a intrat în Cartea Recordurilor

Cristiano Ronaldo Campionatul European din 2024 cartea recordurilor Islanda Portugalia Fotbal extern Cristiano Ronaldo
Data publicarii: Marti 20 Iunie 2023, 23:46
Data actualizarii: Miercuri 21 Iunie 2023, 00:40

Cristiano Ronaldo a marcat în ziua în care a intrat în Cartea Recordurilor.

Meciul contra Islandei, din a patra rundă a preliminariilor pentru Campionatul European din 2024, a avut o însemnătate aparte pentru Cristiano Ronaldo (38 ani). A reprezentat selecția cu numărul 200 pentru superstarul portughez la echipa națională și a devenit fotbalistul cu cele mai multe prezențe din istorie la prima reprezentativă.

Cristiano Ronaldo, gol la selecția 200 pentru Portugalia

Deținătorul a 5 Baloane de Aur a sărbătorit în stilu-i caracteristic faptul că a intrat în Cartea Recordurilor. A marcat în minutul 89 golul care i-a adus al patrulea succes Portugaliei, din tot atâtea meciuri, în Grupa J de calificare la turneul final din Germania.

• Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo a avut emoții pentru reușita cu 123 la echipa națională. VAR-ul a intervenit pentru că a fost o poziție suspectă de offside. Însă, în cele din urme, reușita lusitanului a fost valdiată de arbitrajul video, iar Portugalia rămâne neînvinsă în drumul spre Campionatul European.

Islandezii s-au îngrămădit să-l vadă pe Cristiano Ronaldo

Atacantul lui Al Nassr a fost atracția principală în partida Islanda - Portugalia, 0-1. Cum stadionul nordicilor are o capacitate de doar 9.500 de locuri, fanii au făcut tot posibilul să-l vadă pe Cristiano Ronaldo. Unii chiar au vizionat partida din vârful copacilor.