NEWS ALERT Eroarea secolului în Zimbru Chișinău - Milsami Orhei! A șasea schimbare, nepermisă, făcută în '90, apoi nou-intratul a marcat imediat decisiv

milsami orhei Cupa Moldovei Federatia Moldoveneasca de Fotbal Vasile Luchiță Zimbru Chisinau Fotbal extern
Data publicarii: Joi 04 Aprilie 2024, 13:37
Data actualizarii: Joi 04 Aprilie 2024, 13:47

Situația din meciul retur din sferturile de finală ale Cupei Moldovei urmează să fie discutată de federația de la Chișinău.

O situație halucinantă a avut loc miercuri, în returul sfertului de finală din Cupa Moldovei dintre Zimbru Chișinău și Milsami Orhei.

În minutul 90, la scorul de 1-1, rezultat la care Milsami era eliminată, cei din Orhei au făcut a șasea schimbare, peste cele cinci permise de regulament!

Nou-intratul Vasile Luchiță a înscris rapid, în minutul 90+3, pentru 2-1, iar meciul a intrat astfel în prelungiri, unde Milsami a mai marcat o dată, dintr-un penalty controversat, golul calificării.

Zimbru Chișinău a făcut o plângere adresată Federației Moldovenești de Fotbal, însă MoldFootball scrie că, oricât de bizar și de incorect ar părea, regulamentul prevede sancțiuni în cazul unor astfel de erori (mai multe schimbări decât cele cinci regulamentare) doar în campionat, nu și în Cupa Moldovei!

Caseta meciului Zimbru Chișinău - Milsami Orhei 1-3, cu cele 6 schimbări în primele 90 de minute ale oaspeților

Au marcat: Mihail ŞTEFAN (72) / Igor LAMBARSCHI (14), Vasile LUCHIȚĂ (90+3), Radu GÎNSARI (105-penalty)

În minutul 105+3 Denys DEDECHKO a ratat un penalty

3 aprilie. Chișinău, stadionul Zimbru. Spectatori: 450

Arbitru: Andrei COJOCARU. Asistenți: Anatolie BASIUL și Ghennadi LISIȚA. Al 4-lea oficial: Viktor BUGHENKO

Cartonașe galbene: Jessie Jensen GUERA DJOU (104), Maxim SIDORUC, fizioterapeut (104), Ibrahima THERNA SOUMAH (115) / Yaroslav TEREKHOV (31), Mamadou Harouna KAMARA (66), Daniel LISU (90+3),  Alexandar MILIC (105+1)

Zimbru Chișinău: 31.Iulian-Sebastian AGACHI, 3.Ştefan BURGHIU (33.Mihail ŞTEFAN, 72), 4.Nichita COVALI, 7.Constantin SANDU (10.Vlad RĂILEANU, 46), 8.Jessie Jensen GUERA DJOU, 9.Marin CĂRUNTU (20.Emmanuel ALARIBE, 60), 11.Joao Paulino MOREIRA FERNANDES (29.Alya SYLLA, 94), 25.Alex-Mihai MISARĂȘ, 44.Denis FURTUNA (18.Ibrahima THERNA SOUMAH, 46), 69.Denys DEDECHKO, 77.Vladimir GHINAITIS (2.Fode CAMARA, 46)

Rezerve: 35.Nicolae CEBOTARI, 66.Justice Chigozirim OHAJUNWA

Antrenor: Lilian POPESCU

Milsami Orhei: 1.Emil TÎMBUR, 5.Yaroslav TEREKHOV, 6.Ion GHIMP, 8.Henry Chimauchem OKEBUGWU (13.Vasile LUCHIȚĂ, 90), 10.Radu GÎNSARI, 11.Sorin CHELE (20.Vadim PAIRELI, 90), 14.Alexandar MILIC, 19. Igor LAMBARSCHI (7.Daniel LISU, 74), 22.Mamadou Harouna KAMARA (17.Artiom PUNTUS, 74), 23.Vadim BOLOHAN (27.Vadim DIJINARI, 46), 25.Nabil KHALI (16.Alexandru ANTONIUC, 67)

Rezerve: 12.Denis VORNIC, 31.Mihail CIOBAN, 4.Clinton BANGURA, 21.Vladislav ZAVALIȘCA

Antrenor: Vladimir GUDEV