FOTO Doar la Cupa Africii: cum să pierzi de două ori în ultimul minut, în același meci

Cupa Africii pe Natiuni Coasta de Fildes mali Fotbal extern
Marcu Czentye
Data publicarii: Duminica 04 Februarie 2024, 11:01
Data actualizarii: Duminica 04 Februarie 2024, 11:19

Semifinalele Cupei Africii pe Națiuni sunt Nigeria - Africa de Sud și Coasta de Fildeș - Republica Democrată Congo.

Mali a fost finalistă a Cupei Africii pe Națiuni în 1972, iar ediția actuală a competiției putea propulsa statul malian spre culmile istorice.

Visul malienilor s-a năruit însă în faza sferturilor de finală, în care gazda întrecerii, Coasta de Fildeș, a întors ostilitățile, de la 0-1, în ciuda tuturor circumstanțelor potrivnice.

Mali, eliminată după două goluri încasate în minutele 90, respectiv 120 + 2

Cu un om în minus din minutul 43, în urma eliminării suferite de fundașul liderului din Bundesliga germană, Odilon Kossounou, ivorienii au fost aproape să renunțe la orice speranță când Nene Dorgeles (21 de ani, Salzburg) a trimis, în minutul 71, un șut de la 20 de metri cu o precizie de lunetist, în plasa laterală.

Pe Stadionul Păcii din Bouaké, selecționata țării care i-a dat pe Frédéric Kanouté și Seydou Keita părea în control, dar un dublu dezastru avea să le curme parcursul și să permită gazdelor intrarea într-un vacarm al bucuriei nesperate.

Coasta de Fildeș a jucat cu un om în minus timp de 80 de minute

Instinctul de a împinge înainte cu orice preț, în ciuda dificultăților i-a salvat pe ivorieni. În inferioritate numerică, Coasta de Fildeș a surprins o apărare maliană mult prea sigură pe ea, iar în minutul 90 atacantul Brighton & Hove Albion, Simon Adingra (22 de ani) a împins mingea în plasă din șapte metri și a adus 40,000 de oameni în pragul extazului.

În minutul 96 al prelungirilor, Sébastien Haller (29 de ani, Borussia Dortmund) a lovit bara printr-o lovitură de cap, dar această fază nu a fost decât excepția care a confirmat superioritatea de posesie și la mijlocul terenului a reprezentativei oaspete.

Ivorienii caută al treilea titlu de campioni în Cupa Africii pe Națiuni

• Coasta de Fildeș a câștigat Cupa Africii în 1992 și în 2015.

Dar și mai puțin așteptat a fost golul secund, primit de Mali în minutul 120 + 2.

La singurul corner obținut de Coasta de Fildeș, în cele două reprize de prelungiri, Oumar Diakite (20 de ani, Reims) a deviat cu călcâiul un șut din afara careului trimis de Seko Fofana, iar întreg Stadionul Păcii a pășit într-un delir care s-a întins pe întreaga durată a nopții la Bouaké.

În semifinale, Coasta de Fildeș va primi replica Republicii Democrate Congo, iar învingătoarea va disputa finala contra câștigătoarei meciului dintre Nigeria și Africa de Sud

Halep / Pavel vs. Graf / Agassi va fi LIVE pe Pro Arena și VOYO (15 iunie 2024)