VIDEO Fotbalul se trăiește la altă intensitate în Africa! Calificare cu scandal pentru Costa de Fildeș, în semifinalele Cupei Africii

cupa africii costa de fildes mali Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 03 Februarie 2024, 23:10
Data actualizarii: Sambata 03 Februarie 2024, 23:19

Cupa Africii pe Națiuni și-a aflat primele trei echipe calificate în faza semifinalelor.

Costa de Fildeș s-a calificat în semifinalele competiției, pe care o găzduieşte, printr-o victorie dramatică în faţa reprezentativei Mali cu scorul de 2-1 (0-0, 1-1), după prelungiri, la Bouake.

Malienii au avut şansa deschiderii scorului, dar Adama Traore a ratat un penalty în minutul 16. Ivorienii au rămas în zece oameni încă din prima repriză, când a fost eliminat Odilon Kossounou (43).

Totuşi, Mali a deschis scorul, prin Nene Dorgeles (71), "elefanţii" egalând in extremis, prin Simon Adingra (90).

Calificare, în ultimele secunde ale prelungirilor

Costa de Fildeș a marcat golul victoriei în minutele adiţionale ale prelungirilor, prin Oumar Diakite (120+2), după care fiecare echipă a mai avut câte un jucător eliminat, malienii pe Hamari Traoré (120+5), iar ivorienii pe autorul golului decisiv (120+3).

Finalul meciului a fost unul tensionat, jucătorii din Mali au sărit să-l ia la bătaie pe arbitru, iar brigada a fost scoasă de pe teren sub protecția forțelor de ordine.

Ivorienii, care au ieşit cu emoţii din grupă, după ce s-au clasat pe locul al treilea, cu trei puncte şi golaveraj negativ, vor juca în penultimul act cu RD Congo.

În cea de-a doua semifinală se vor înfrunta Nigeria și câștigătoarea partidei dintre Capul Verde și Africa de Sud.