Haos la Cupa Africii pe Națiuni! Căpitanul și-a ieșit din minți și a sărit să îl bată pe arbitru, care nu a rămas fără replică

Cupa Africii pe Natiuni Coasta de Fildes mali Campionate externe
Data publicarii: Duminica 04 Februarie 2024, 09:28
Data actualizarii: Duminica 04 Februarie 2024, 09:29

Mali s-a duelat cu Coasta de Fildeș în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Națiuni, scor 1-2 după prelungiri.

Mali putea deschide scorul în minutul 16, însă Traore a ratat penalty. Coasta de Fildeș a rămas în inferioritate numerică din minutul 43, când Kossounou a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat. Mali a reușit să deschidă scorul în minutul 71, prin Nene, însă Adingra a egalat, în minutul 90, trimițând meciul în prelungiri.

Diakite a marcat golul victoriei în al doilea minut de prelungiri ale prelungirilor și a fost eliminat, un minut mai târziu, pentru al doilea galben văzut. Situația a degenerat la finalul meciului, când Mohamed Adel a fluierat chiar când Mali trebuia să primească un corner.

Fotbaliștii lui Mali au răbufnit, iar căpitanul Traore s-a dus violent spre arbitrul de centru, care nu a rămas fără replică și l-a îmbrâncit. În apărarea centralului a sărit tușierul, în condițiile în care mai mulți jucători de-ai lui Mali îi reproșau faza.

În imagini, selecționerul lui Mali putea fi văzut, extrem de dezamăgit de eliminarea echipei sale în acea fază a competiției, cu mâinile în cap, nevenindu-i să creadă. Mai mult, unul dintre asistenții săi a început să îi toarne apă pe cap.