Balonul de Aur Andres Iniesta Gianluigi Buffon Lionel Messi Fotbal extern Cei mau buni fotbaliști care nu au primit Balonul de Aur! Un cvintuplu câștigător al Ligii Campionilor se află pe listă
Dragos-Stefan Soneriu
Data publicarii: Marti 07 Decembrie 2021, 13:18
Data actualizarii: Marti 07 Decembrie 2021, 13:23

Încă de la începuturile sale în 1956, Balonul de Aur a fost cel mai râvnit premiu individual din fotbalul.

Lionel Messi a câștigat trofeul de șapte ori, Cristiano Ronaldo de cinci ori, în timp ce legendele Michel Platini, Johan Cruyff și Marco van Basten au câștigat toți Balonul de Aur de trei ori.

Franz Beckenbauer, Ronaldo, Alfredo Di Stefano, Kevin Keegan și Karl-Heinz Rummenigge au ridicat Balonul de Aur de două ori, iar 15 legende au câștigat premiul doar o singură dată.

• Cei mau buni fotbaliști care nu au primit Balonul de Aur! Un cvintuplu câștigător al Ligii Campionilor se află pe listă

Dar există numeroși fotbaliști uriași care nu au câștigat niciodată Balonul de Aur. În acest top trebuie luat în considerare faptul că înainte de 1995 premiul nu era acordat jucătorilor din afara Europei. Astfel, ar fi fost nelipsiți Diego Maradona sau Pele în aceste mențiuni.

Thierry Henry (Franța)

Thierry Henry este cel mai mare jucător și marcator al lui Arsenal din toate timpurile, conducând clubul la două titluri în Premier League și două finale europene în timpul unei prime perioade strălucitoare la club.

Născut cu un ritm fulgerător, cu o finalizare devastatoare și o tehnică superbă, el a meritat cu siguranță Balonul de Aur în 2004, după ce i-a condus pe cei de la Arsenal la un sezon fără înfrângere în Premier League, marcând 39 de goluri în toate competițiile. În acel al câștigătorul a fost Andriy Shevchenko de la AC Milan.

Paolo Maldini (Italia)

Paolo Maldini a făcut parte din acea linie defensivă legendară a Milanului și s-a bucurat de o carieră care a durat 24 de ani, doborând tot felul de recorduri de-a lungul anilor.

Cu siguranță cel mai bun fundaș stânga din istorie, Maldini a fost aproape la fel de impresionant și pe postul de fundaș central.

Chiar dacă anul în care ar fi trebuit să câștige a fost în 1994 când a condus o apărare a Milanului decimată de suspendări, fără Baresi și Alessandro Costacurta, și a învins „Dream Team-ul” Barcelonei cu 4-0 în finala Ligii Campionilor. El a ajuns și în finala Cupei Mondiale, dar Balonul de Aur i-a revenit lui Hristo Stoichkov.

Andres Iniesta (Spania)

Acel trio al Spaniei și al Barcelonei format din Xavi, Sergio Busquets și Andres Iniesta este probabil cel mai dominant trident de la mijlocul terenului din fotbal.

Iniesta a fost un mijlocaș ofensiv perfect din punct de vedere tehnic, care a produs momente de geniu în cele mai importante momente. Cel mai memorabil fost golul său în minutele de prelungire din finala Cupei Mondiale din 2010, pentru a oferi Spaniei victoria în fața Olandei. Iniesta s-a clasat pe locul al doilea în acel an, deoarece, inevitabil, Lionel Messi a câștigat.

Gianluigi Buffon (Italia)

Deși aproape împlinește 44 de ani și încă activează în fotbal, Gianluigi Buffon este, fără îndoială, este cel mai mare portar din istoria sportului rege, după ce a jucat la cel mai înalt nivel timp de 25 de ani.

Buffon se poate considera ghinionist că nu a câștigat Balonul de Aur în 2006, când a primit doar două goluri, un penalty și un autogol, pe toată durata succesului Italiei la Cupa Mondială. El a terminat pe locul al doilea în acel an, după conaționalul său Fabio Cannavaro.

Un singur portar a câștigat în istorie Balonul de Aur: Lev Yashin în 1963 pentru Uniunea Sovietică.