Câți bani a câștigat Fluminense după succesul istoric din Copa Libertadores. Este pentru prima dată când se întâmplă asta

Copa Libertadores Boca Juniors Fluminense Fotbal extern Fluminense a câștigat Copa Libertadores/sursa foto: Getty
Data publicarii: Duminica 05 Noiembrie 2023, 08:28
Data actualizarii: Duminica 05 Noiembrie 2023, 08:31

Fluminense a câştigat pentru prima dată în istorie Copa Libertadores, învingând pe Boca Juniors, scor 2-1 după prelungiri, în finala disputată pe stadionul Maracana din Rio de Janeiro.

German Cano (35 de ani), de la Fluminense, a deschis scorul în minutul 36, al treisprezecelea gol în această ediție a competiției Copa Libertadores, reluând cu capul, centrarea venită de pe partea dreaptă a lui Keno.

Luis Advincula a egalat în minutul 73 cu un superb şut cu stângul din afara careului, înainte ca John Kennedy să înscrie golul victoriei în prelungiri (minutul 99), înainte de a fi eliminat pentru că a sărbătorit prea mult cu fanii.

• Fluminense a câștigat Copa Libertadores/sursa foto: Getty

Fluminense a terminat şi ea în zece oameni după ce fundaşul Frank Fabra a fost eliminat pentru că l-a pălmuit pe Nino (105). Boca Juniors, campioană în şase rânduri, a pierdut pentru a şasea oară în finala acestei competiţii.

Câștiguri importante pentru Fluminense

În urma succesului din Copa Libertadores, Fluminense a câștigat o sumă importantă de bani.

Pentru finala cu Boca Juniors, brazilienii au obținut 18 milioane de dolari, la care se adaugă alți nouă milioane adunați pe parcursul competiției.