VIDEO Capăt de drum pentru fotbalistul Universității Craiova la Cupa Africii!

antoine conte cs universitatea craiova Cupa Africii pe Natiuni Guineea RD Congo Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 03 Februarie 2024, 08:48
Data actualizarii: Sambata 03 Februarie 2024, 08:51

Antoine Conte s-a oprit cu naționala din Guineea în faza sferturilor de finală.

Selecţionata Republicii Democratice Congo s-a calificat în semifinalele Cupei Africii pe Naţiuni la fotbal, competiţie găzduită de Cote d'Ivoire, după ce a învins Guineea cu scorul de 3-1 (1-1), vineri seara, pe Stade ''Alassane Ouattara'' din Ebimpe.

Guineea a deschis scorul, prin Mohamed Bayo (20 - penalty), dar ''leoparzii'' au egalat rapid, prin Chancel Mbemba (27), jucător la Olympique Marseille.

RD Congo s-a desprins după pauză, marcând prin Yoane Wissa (65 - penalty), atacantul lui Brentford, şi Arthur Masuaku (82), fundaşul echipei Beşiktaş, din lovitură liberă.

Antoine Conte (ex-CS Universitatea Craiova) a intrat abia în minutul 90 în ultimul meci al Guineei

Antoine Conte, fostul fundaş al Universităţii Craiova, acum la Botev Plovdiv, a intrat la învinşi în min. 90.

În semifinale, RD Congo va înfrunta învingătoarea dintre Mali şi Cote d'Ivoire, echipa gazdă.

RD Congo atinge semifinalele competiţiei pentru a treia oară, după ediţiile din 1998 şi 2015, la care a obţinut medaliile de bronz.

RD Congo - Guineea 3-1

Au evoluat echipele:

RD Congo: Lionel Nzau Mpasi - Gedeon Kalulu, Chancel Mbemba, Henock Inonga, Arthur Masuaku - Theo Bongonda (Aaron Tshibola, 84), Samuel Moutoussamy, Charles Pickel - Mechak Elia (Silas Katompa Mvumpa, 59), Cedric Bakambu (Simon Banza, 72), Yoane Wissa (Joris Kayembe Ditu, 84).

Selecţioner: Sebastien Desabre.

Guineea: Ibrahim Kone - Ibrahim Diakite (Antoine Conte, 90), Mouctar Diakhaby, Julian Jeanvier, Issiaga Sylla - Morgan Guilavogui (Abdoulaye Toure, 59), Naby Keita, Amadou Diawara (Serhou Guirassy, 69), Sekou Sylla (Facinet Conte, 59) - Mohamed Bayo (Francois Kamano, 90), Aguibou Camara.

Selecţioner: Kaba Diawara.