VIDEO Controversat, dar își face treaba! Fostul antrenor al Rapidului este în semifinale la Cupa Africii pe Națiuni

Jose Peseiro Ademola Lookman Cupa Africii pe Natiuni Nationala Nigeriei Rapid Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 03 Februarie 2024, 08:14
Data actualizarii: Sambata 03 Februarie 2024, 08:20

Nigeria lui Jose Peseiro speră acum la finala CAN 2023.

Din articol

Echipa de fotbal a Nigeriei s-a calificat în semifinalele Cupa Africii pe Naţiuni, vineri seara, la Abdijan, în Cote d'Ivoire, după ce a învins Angola cu scorul de 1-0 (1-0), în primul sfert de finală.

Victoria ''Super Vulturilor'' a fost adusă de Ademola Lookman, care a marcat din pasa lui Moses Simon (41).

Nigeria, triplă campioană a Africii, au dominat echipa Angolei, deşi ''Palancas Negras'' au avut prima ocazie a meciului, bară Mabululu (5).

Echipa antrenată de controversatul Jose Peseiro (ex-Rapid) a avut două mari şanse de gol înainte de a deschide scorul prin vedeta Victor Osimhen (24, 35). Nigerienii au avut şi ei o bară, în repriza secundă, prin Zeidu, scrie Agerpres, însă angolezul Zini l-a imitat (60).

În semifinale, Nigeria va întâlni învingătoarea dintre selecţionatele Insulelor Capului Verde şi Africii de Sud.

Nigeria - Angola 1-0

Pe Stadionul ''Félix Houphouet-Boigny'' au evoluat echipele:

Nigeria: Nwabali - Ajayi, Troost-Ekong, Bassey - Aina, Onyeka (Aribo, 87), Iwobi (Alhassan Yusuf, 80), Zaidu Sanusi - Moses Simon, Osimhen (Onuachu, 90), Ademola Lookman (Omeruo, 90).

Selecţioner: Jose Peseiro.

Angola: Antonio Signori - Eddie Afonso (Jeremie Bela, 78), Kialonda Gaspar, Buatu, To Carneiro - Fredy (Bruno Paz, 66), Show, Estrela (Zini, 46) - Gilberto (Zito Luvumbo, 66), Mabululu, Gelson Dala (Milson, 86).

Selecţioner: Pedro Goncalves.