Brazilia a castigat Cupa Confederatiilor: 3-2 cu SUA! Kaka cel mai bun jucator!

Brazilia Cupa Confederatiilor Kaka Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 28 Iunie 2009, 23:22
Data actualizarii: Luni 29 Iunie 2009, 10:48

SUA nu a reusit sa produca minunea in finala Cupei Confederatiilor din Africa de Sud. Desi au condus cu 2-0 la pauza, americanii s-au vazut invinsi de selectionata "cariocas", care a lovit cu 6 minute inainte de final prin Lucio.

SUA a fost la un sfert de ora de inca un rezultat istoric! Dupa ce a eliminat Spania in semifinalele Cupei Confederatiilor, echipa lui Bob Bradley a condus si pe Brazilia cu 2-0 la pauza finalei.

Dempsy si Donovan au inscris in minutele 10 si 27 iar seara se anunta de senzatie pentru americani, impulsionati de sloganul "Yes we can" al presedintelui Barack Obama. Seara a fost salvata insa de Luis Fabiano, care a marcat de doua ori, prima data inca de la starul reprizei secunde, apoi in minutul 74. Lucio a adus victoria Braziliei, cu doar 6 minute inainte de final, cu o lovitura magistrala de cap, dupa un corner excutat de Robinho! Sud-americanii au castigat pentru a treia oara Cupa Confederatiilor.

KAKA,CEL MAI BUN JUCATOR DE LA CUPA CONFEDERATIILOR!

Kaka a fost ales cel mai bun jucator al editiei din acest an a Cupei Confederatiilor, competitie castigata de Brazilia, duminica, la Johannesburg. Kaka a primit trofeul pentru cel mai bun jucator, dupa finala cu SUA, scor 3-2. El i-a devansat in clasamentul celor mai buni jucatori pe coechipierul sau Luis Fabiano, cel mai bun marcator al turneului (5 goluri), si pe americanul Clint Dempsey.

Americanul Tim Howard a fost ales cel mai bun portar, iar nationala Braziliei a primit trofeul pentru fair-play.

"Sunt foarte bucuros, dar cel mai important este ca a castigat echipa. Daca Brazilia nu ar fi castigat, nu as fi fost cel mai bun jucator al meciului si nici cel mai bun jucator al turnului", a declarat Kaka.

"Avem o echipa foarte serioasa, jucatori de calitate, profesionisti, foarte atasati de nationala. In Africa de Sud, timp de 20 de zile fara vacanta, ei s-au daruit total in fiecare zi. Sper ca daca am fost capabili sa castigam acest turneu, putem face mai mult", a spus selectionerul Braziliei, Dunga, facand referire la Cupa Mondiala din 2010.

Dunga considera ca reprezentativa SUA merita felicitari pentru jocul sau. "Este o echipa foarte competitiva, tactica, disciplinata, o adversara dificila. Trebuie sa ii felicit, dar si sa spun ca au avut noroc la primul gol. In prima repriza, am fost pozitionati prost, dar am remediat aceasta problema, am facut pressing si am inscris rapid, la inceputul partii secunde a jocului. Am profitat de ocazii pe extreme si am marcat. Luis Fabiano da goluri, unii spun ca ar trebui sa folosesc alt jucator, dar el inscrie, ce pot sa mai cer de la un atacant? Sunt foarte multumit de el", a precizat antrenorul nationalei Braziliei.

"Aceasta infrangere este cu adevarat dureroasa. Sunt mandru de jucatorii mei, dar este pacat ca am lasat sa treaca o asemenea oportunitate. Sper insa ca toata lumea sa vada ca avem o echipa buna, cu mari jucatori... Este o combinatie intre deceptie si mandrie... Nu mai este nimic de spus, este extrem de dificil de digerat un asemenea esec, mai ales ca am avut doua goluri avans. Totusi, am primit prea usor primul gol chiar inainte de debutul repreizei secunde.

Deplasarea pe teren a lui Robinho si Kaka, capacitatea lor de a profita de orice spatiu, fundasii lor laterali ce urcau foarte mult si puterea lor de a crea sunt principalele motive ale revenirii... Kaka, intr-un asemenea meci, poate face multe lucru. Este intr-adevar un jucator foarte important pentru ei. De aceea Brazilia este Brazilia: Kaka, Lus Fabiano, Lucio... De partea noastra, atunci cand am inceput sa obosim, nu am reusit sa punem presiune", spune selectionerul SUA, Bob Bradley.

Brazilia a castigat Cupa Confederatiilor pentru a treia oara in istorie, dupa cele din 1997 si 2005.

FIFA l-a comemorat inaintea ultimei partide pe mijlocasul camerunez Marc-Vivien Foe, care a decedat la varsta de 26 de ani, in 2003, in timpul unei meci de la Cupa Confederatiilor, disputat in Lyon. La ceremonie a participat si fiul jucatorului.

Finala a avut loc pe stadionul Ellis Park din Johannesburg, fiind condusa la centru de arbitrul suedez Martin Hansson.

ECHIPE:
SUA: T. Howard - Spector, Onyewu, DeMerit, Bocanegra - Dempsey, Clark (Casey '88), Feilhaber (Kljestan '75), Donovan - Davies, Altidore (Bornstein '75). Selectioner: Bob Bradley

Brazilia: Julio César - Maicon, Lucio, Luisao, Andre Santos (Dani Alves '66) - Ramires (Elano '67), Gilberto Silva, Kaka, Felipe Melo - Luis Fabiano, Robinho. Selectioner: Carlos Dunga.