FOTO ȘI VIDEO Argentina, în formă maximă înainte de Mondial! Messi, gol și assist. Di Maria, reușită de generic

Lionel Messi Angel Di Maria Argentina Cupa Mondiala Emiratele Arabe Unite Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 16 Noiembrie 2022, 19:45
Data actualizarii: Miercuri 16 Noiembrie 2022, 19:45

Argentina a disputat un meci amical înainte de Cupa Mondială, contra Emiratelor Arabe Unite, scor 5-0.

Cu șase zile înainte de primul meci la Cupa Mondială, "Pumele" pregătite de Lionel Scaloni au câștigat fără emoții amicalul cu Emiratele Arabe Unite. Dubla lui Angel Di Maria (25, 36) și golurile lui Julian Alvarez (17) și Lionel Messi (44) au stabilit scorul pauzei, 4-0, iar Joaquin Correa a închis tabela în minutul 60.

Argentina, victorie la scor cu Emiratele Arabe Unite înainte de Cupa Mondială

Julian Alvarez a deschis scorul în minutul 17, după ce Lionel Messi a scăpat singur cu portarul. Starul lui PSG a dat dovadă de altruism și a pasat în stânga pentru atacantul de la Manchester City, care a finalizat simplu.

Angel Di Maria a marcat cel mai spectaculos gol, în minutul 25, când a primit o centrare din flancul stâng, de la Acuna, și a finalizat cu un șut splendid din voleu, bară-gol! Tot jucătorul lui Juventus a făcut 3-0, 11 minute mai târziu, după ce a driblat și portarul.

Lionel Messi a ieșit la rampă în minutul 44, când a pătruns în careu cu doi adversari în preajma sa și a marcat cu un șut în diagonală, fără șansă pentru portar.

Ultimul gol a fost marcat de Joaquin Correa, în minutul 60, după ce jucătorul lui Inter a fost servit excelent de Rodrigo De Paul.

• Echipa folosită de Argentina: Martinez - Foyth, Otamendi (46' Pezzella), Martinez, Acuna (46' Correa) - Mac Allister (46' Montiel), Paredes (75' Guido Rodriguez), De Paul - Messi, Alvarez (51' Enzo Fernandez), Di Maria (46' Molina)
  • Rezerve neutilizate: Armani, Rulli, Nicolas Gonzalez, Lautaro Martinez, Palacios, Tagliafico

Pentru Argentina a fost ultimul test înainte de Cupa Mondială. Echipa pregătită de Lionel Scaloni a fost repartizată în grupa C, alături de Arabia Saudită (22 noiembrie), Mexic (26 noiembrie) și Polonia (30 noiembrie).

Lotul Argentinei pentru Cupa Mondială

Portari: Emiliano Martinez (Aston Villa), Geronimo Rulli (Villarreal), Franco Armani (River Plate)

Fundași: Nahuel Molina (Atletico Madrid), Gonzalo Montiel (Sevilla), Cristian Romero (Tottenham), German Pezzella (Betis), Nicolas Otamendi (Benfica), Lisandro Martinez (Manchester United), Marcos Acuna (Sevilla), Nicolas Tagliafico (Olympique Lyon), Juan Foyth (Villarreal)

Mijlocași: Rodrigo De Paul (Atletico Madrid), Leandro Paredes (Juventus), Alexis Mac Allister (Brighton), Guido Rodriguez (Betis), Alejandro Gomez (Sevilla), Enzo Fernandez (Benfica), Exequiel Palacios (Bayer Leverkusen)

Atacanți: Angel Di Maria (Juventus), Lautaro Martinez (Inter), Julian Alvarez (Manchester City), Nicolas Gonzalez (Fiorentina), Joaquin Correa (Inter), Paulo Dybala (AS Roma), Lionel Messi (PSG)