FOTO ȘI VIDEO Adversarii i-au cerut lui Leo Messi 23 de tricouri înainte de meci. Decizia luată de argentinian

Lionel Messi Argentina Curacao Eloy Room Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 29 Martie 2023, 18:20
Data actualizarii: Miercuri 29 Martie 2023, 18:20

Lionel Messi a reușit o triplă în meciul amical Argentina - Curacao 7-0, iar starul mondial a fost în centrul atenției.

Înainte de meci, mai mulți jucători din naționala statului Curacao au apărut la interviu și l-au rugat public pe Lionel Messi să ofere 23 de tricouri, câte unul pentru fiecare jucător din naționala lor. Jucătorii din Curacao au glumit și chiar au spus că ar putea ajunge "să se ia la bătaie" dacă Messi va oferi tricoul său unui singur fotbalist.

Jucătorii din Curacao i-au cerut lui Leo Messi 23 de tricouri înainte de meci

"Am un mesaj pentru Messi. Suntem 23 de jucători. Te rog, dă-ne 23 de tricouri. Altfel, dacă ne dai unul singur, ne vom bate pentru el", a spus Cuco Martina, fundașul și căpitanul din Curacao, pentru TyC Sports.

Până la urmă, Messi nu s-a conformat. A oferit un singur tricou, cel în care a jucat, portarului Eloy Room, împotriva căruia a marcat nu mai puțin de trei goluri.

"Tricoul lui Messi este ceva foarte special. Este incredibil, un vis a devenit realitate. Toată lumea este fan Messi, iar eu am jucat contra lui acum. A fost un meci dificil, Messi m-a învins de trei ori, dar am și apărat câteva șuturi ale lui.

După meci mi-a spus că am avut câteva parade bune, iar asta înseamnă foarte mult pentru mine", a spus Eloy Room (34 de ani), portar care joacă în MLS, la Columbus Crew.

• Cu tricoul primit de portarul din Curacao, Messi a atins și a depășit borna de 100 de goluri în naționala Argentinei. Fotbalistul lui PSG a ajuns la 102 reușite.

La Curacao a jucat și Janga, atacantul lui CFR Cluj

Messi a reușit să deschidă scorul în minutul 20, iar trei minute mai târziu Nicolas Gonzalez a reușit să ducă scorul la 2-0. Starul lui PSG a reușit ”dubla” în minutul 33 și până la pauză au mai venit alte două reușite din partea Argentinei.

În minutul 35, și Enzo Fernandez și-a trecut numele pe lista marcatorilor, iar Messi a reușit ”tripla” în minutul 37.

În partea secundă, Di Maria, din penalty, și Montiel au stabilit scorul final: Argentina - Curacao 7-0. În echipa oaspeților a evoluat și Rangelo Janga de la CFR Cluj, care a început meciul ca titular, dar a fost schimbat după 58 de minute.