Suspans în Marele Premiu al Statelor Unite. Hamilton l-a fugărit pe Verstappen, dar olandezul a ieșit învingător

Formula 1 Charles Leclerc Ferrari Lewis Hamilton Max Verstappen F 1
Data publicarii: Duminica 22 Octombrie 2023, 23:34
Data actualizarii: Duminica 22 Octombrie 2023, 23:42

Pilotul Red Bull Racing, Max Verstappen (26 de ani), a câștigat, duminică, Marele Premiu al Statelor Unite, organizat pe Circuitul Americilor.

Pilotul Ferrari, Charles Leclerc, a plecat din pole-position în Austin, Texas. Cu toate acestea, monegascul a fost depășit la start de Lando Norris. Britanicul a condus cursa până când au început intrările la boxe. Verstappen a fost primul pilot din partea superioară care a efectuat un pit stop.

Verstappen, învingător în Marele Premiu al Statelor Unite

Campionul mondial Max Verstappen a preluat în premieră conducerea cursei în turul 28, din 56. Acesta l-a depășit la acel moment pe Norris. Olandezul a mai pierdut prima poziție după o altă serie de intrări la boxe, dar s-a întors pe fotoliul de lider spre final de cursă.

Lewis Hamilton a renunțat la prima poziție pentru a schimba pneurile hard cu gume medii, după ce Verstappen și Norris au efectuat și al doilea schimb. Hamilton ar fi vrut să termine cursa cu o singură trecere pe la boxe. Pilotul Mercedes a fost nevoit mai apoi să recupereze, dar pneurile medii l-au ajutat.

Acesta a reușit să revină pe locul 2 în turul 49, iar astfel l-a trimis pe Lando Norris pe a treia treaptă a podiumului. Hamilton nu a mai avut timp suficient pentru a se apropia de liderul Verstappen, care rula pe pneuri hard. Olandezul a terminat cursa cu un avans de aproximativ două secunde.

Olandezul Verstappen a reușit în final să câștige Marele Premiu al Statelor Unite. Pilotul Red Bull Racing a câștigat și cursa de sprint de la Austin, cursă organizată sâmbătă. Acesta a fost urmat și acolo tot de Lewis Hamilton, iar pe locul 3 s-a clasat Charles Leclerc. Piloții Ferrari nu au reușit să prindă podiumul și în cursa principală.

Yuki Tsunoda a reușit să stabilească cel mai rapid timp pe tur chiar înainte de final, astfel că va primi un punct extra.