NEWS ALERT Max Verstappen, campion mondial pentru a treia oară consecutiv! A câștigat titlul la Marele Premiu de Formula 1 din Qatar, cursa sprint, deși nu a terminat pe primul loc

Formula 1 Mercedes Red Bull F 1
Eduard Muntean
Data publicarii: Sambata 07 Octombrie 2023, 21:28
Data actualizarii: Sambata 07 Octombrie 2023, 21:41

Oscar Piastri a câștigat cursa de sprint a Marelui Premiu de Formula 1 din Qatar.

21:15 Max Verstappen a încheiat cursa de sprint pe locul al doilea, în spatele lui Oscar Piastri, care a plecat din pole position, și astfel și-a adjudecat cel de-al treilea titlu mondial consecutiv.

Etapa cu numărul 17 din ”Marele Circ” a fost una plină de evenimente pentru fanii sportului cu motor. După ce Red Bull a câștigat locul 1 la categoria ”Constructori” în Japonia, Max Verstappen are șansa de a obține titlul mondial într-un număr record de curse.

Calificările pentru cursa de sprint, premergătoare cursei de duminică au debutat cu mai multe surprize. În runda a doua de calificări, Lewis Hamilton (7 titluri mondiale) a fost eliminat de pe locul 12 și a pierdut șansa de a îl depăși pe George Russel în duelul direct de calificare.

A post shared by WTF1 (@wtf1official)

Oscar Piastri, pole la debut

Pilotul secundar al lui McLaren este cea mai mare surpriză din Qatar. Debutantul Oscar Piastri a terminat calificările pentru cursa de sprint pe primul loc, în fața piloților Red Bull, Max Verstappen și Sergio Perez. Piastri a câștigat Formula Renault Eurocup 2019 cu R-ace GP, în 2020 a câștigat Campionatul FIA Formula 3 și în 2021 Campionatul de Formula 2 cu Prema Racing. El este doar al șaselea pilot care câștigă Campionatul GP2/Formula 2 în sezonul de debutant, al cincilea pilot care câștigă Campionatul GP3/Formula 3 și Campionatul GP2/Formula 2 în sezoane consecutive. Este primul pilot din istorie care a câștigat campionatele de Formula Renault Eurocup, Formula 3 și Formula 2 (sau echivalentul acestora) în ani succesivi de debutant.