VIDEO Spalletti contestă decizia lui Istvan Kovacs din Barcelona - Napoli: "Penalty inexistent!"

Istvan Kovacs Barcelona Europa League Luciano Spalletti Napoli Europa League
Data publicarii: Joi 17 Februarie 2022, 23:35
Data actualizarii: Joi 17 Februarie 2022, 23:34
Barcelona și Napoli au remizat, scor 1-1, în manșa tur din play-off-ul pentru optimile de finală ale Europa League.

Partida de pe Camp Nou, care a fost transmisă ÎN DIRECT de Pro X și VOYO, a fost arbitrată de Istvan Kovacs, ajutat la cele două linii de Vasile Marinescu și Ovidiu Artene.

Spalletti contestă decizia lui Istvan Kovacs din Barcelona - Napoli

Istvan Kovacs a ieșit în evidență în minutul 56, când a acordat penalty pentru Barcelona. Adama Traore a centrat din flancul drept, iar Juan Jesus a șters mingea cu vârful degetelor, motiv pentru care arbitrul român a mers la monitorul VAR pentru a revedea momentul.

După câteva reluări văzute, centralul din Carei a dictat penalty pentru Barcelona, iar Ferran Torres a transformat lovitura de la 11 metri, stabilind scorul final al partidei, 1-1 contra lui Napoli.

Luciano Spalletti, antrenorul lui Napoli, consideră că rezultatul a fost echitabil, însă nu este de acord cu decizia luată de Istvan Kovacs pentru faza din minutul 56.

"Barcelona a meritat un egal pentru că a avut mai multe ocazii decât noi, dar acel penalty a fost inexistent. A atins mingea cu vârful degetelor, nici măcar nu a schimbat traiectoria balonului, iar poziția mâinii a fost naturală.

Dacă și-ar fi dus-o la spate, i-ar fi limitat mișcarea. Rezultatul este corect, dar, repet, acela nu este penalty", a spus Spalletti, la Sky Sport, citat de Gazzetta dello Sport.

Returul dintre Napoli și Barcelona se va disputa pe Stadio Diego Armando Maradona, joi, 24 februarie, de la ora 22:00, ÎN DIRECT pe Pro X și VOYO. Câștigătoarea se va califica în optimile de finală ale Europa League.

VIDEO Penalty-ul dictat de Istvan Kovacs în Barcelona - Napoli 1-1