Catalanii l-au tocat pe Istvan Kovacs în timpul meciului Barcelona - Napoli: "Nu pot să înțeleg!"

Istvan Kovacs Barcelona Europa League Napoli Europa League
Data publicarii: Joi 17 Februarie 2022, 21:40
Data actualizarii: Joi 17 Februarie 2022, 21:46

Barcelona și Napoli s-au întâlnit în partida tur din play-off-ul pentru optimile Europa League și au încheiat la egalitate manșa tur disputată pe Camp Nou, scor 1-1.

Partida de pe Camp Nou a fost arbitrată de Istvan Kovacs, care a fost ajutat la cele două linii de Vasile Marinescu și Ovidiu Artene, în timp ce al patrulea oficial a fost desemnat Horațiu Feșnic.

Istvan Kovacs, criticat în timpul meciului Barcelona - Napoli

În reprizat secundă, Kovacs a dictat un penalty pentru Barcelona, când a consultat sistemul VAR pentru un henț comis în careu de Juan Jesus, însă publicația catalană Sport i-a reproșat românului mai multe decizii luate în prima repriză.

Jurnaliștii catalani au fost nemulțumiți de anumite faulturi acordate mult prea ușor pentru Napoli sau de unele intervenții ale italienilor care nu au fost sancționate.

"Ce fault fluieră Kovacs! Adama s-a duelat cu Juan Jesus, care l-a pus la pământ. Începem bine. Sper că arbitrajul nu va continua în aceeași linie pe tot parcursul meciului", au scris catalanii, încă din minutul 2.

În minutul 17, Oscar Mingueza a fost deposedat, iar Kovacs a considerat că intervenția jucătorului de la Napoli a fost una corectă, moment în care jurnaliștii de la Sport au răbufnit din nou: "Ce fault ratează Kovacs! De data asta la Mingueza. Nu pot să înțeleg!"

De asemenea, lui Kovacs i s-a reproșat și un fault dictat pentru Napoli în minutul 40, însă spiritele s-au calmat în repriza secundă, când Sport a considerat corectă decizia centralului român de a acorda penalty pentru Barcelona la hențul lui Jesus din careu.

Pentru Istvan Kovacs a fost prima dată când a arbitrat-o pe Barcelona. În schimb, centralul din Carei a mai oficiat la un meci al lui Napoli, în 2019, contra lui Genk, scor 0-0.