Edward Iordănescu (47 de ani) s-a întors la muncă, la un an după ce a încheiat socotelile cu Federația Română de Fotbal și a părăsit postul de selecționer.
Instalat, ieri, în mod oficial, la Legia Varșovia, după cum sport.ro a arătat aici, Edward Iordănscu a avut chef de vorbă. Pentru că dialogul său cu jurnaliștii polonezi s-a lungit destul de mult. Practic, fostul selecționer n-a ocolit nicio întrebare și a atins foarte multe subiecte, inclusiv unele despre perioada în care a pregătit echipa națională.
La un moment dat, Edward Iordănescu a fost întrebat dacă e vreo echipă românească de care s-ar feri, în cupele europene, acum când a ajuns la Legia Varoșovia.
„Da! Aș vrea să nu joc, dacă se poate, cu CFR Cluj în preliminariile Europa League. Pentru că n-aș vrea să elimin o echipă românească. Tocmai de aceea, prefer să întâlnim o formație care provine dintr-o altă țară“, a explicat Edward Iordănescu.
Din postura de câștigătoare a Cupei Poloniei, Legia Varșovia va fi implicată în preliminariile Europa League, în vară, la fel ca și CFR Cluj, grupare care a câștigat Cupa României, în sezonul recent încheiat.