VIDEO Galatasaray - Barcelona 1-2. Visul de nouă minute! Turcii au condus cu assist-ul lui Cicâldău, dar nu au rezistat în fața catalanilor

Alexandru Cicaldau Barcelona Europa League Galatasaray Olimpiu Morutan Europa League
Data publicarii: Joi 17 Martie 2022, 21:39
Data actualizarii: Joi 17 Martie 2022, 21:58

Galatasaray - Barcelona 1-2. Catalanii au fost conduși, după ce turcii au deschis scorul grație assist-ului lui Alex Cicâldău. Meciul a putut fi urmărit pe PRO X și VOYO.

În minutul 28, Alexandru Cicâldău a trimis din corner în careu către Marcao, care a reluat cu capul direct în poarta lui Ter Stegen. Bucuria turcilor nu a durat mult. Pedri a restabilit egalitatea în minutul 37, după o fază superbă.

Imediat după pauză, Aubameyang a stabilit scorul final și a adus calificarea pentru cei de la Barcelona în faza următoare a competiției. Cicâldău nu a terminat meciul pe teren. A fost înlocuit în minutul 74 de Olimpiu Moruțan.

Galatasaray - Barcelona 1-2

Minutul 90+6: Final de meci! Barcelona se califică în sferturile Europa League!

Minutul 74: Schimbare între români! Moruțan îl înlocuiește pe Alexandru Cicâldău!

Minutul 65: Alex Cicâldău a cerut penalty în minutul 65, în urma unui duel cu Jordi Alba.

Minutul 60: Ocazie Galatasaray! Van Aanholt trage puternic de la distanță, iar mingea trece puțin peste poarta apărată de Ter Stegen.

Minutul 49: GOOOOL Barcelona! Aubameyang îi aduce pe catalani în avantaj. De Jong trimite cu capul în centrul careului, gabonezul este lăsat liber de defensiva turcilor și reia direct în plasa porții lui Inaki Pena.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+3: Pauză!

Minutul 45+3: Bară Barcelona! Aubameyang reia cu capul o minge centrată de pe partea dreaptă, dar mingea lovește transversala porții turcilor!

Minutul 40: Cicâldău își încearcă norocul cu un șut de la distanță, dar trimite slab și Ter Stegen reține.

Minutul 37: GOOOOL Barcelona! Pedri s-a jucat cu defensiva lui Galatasaray și a înscris cu un șut pe jos, din interiorul careului.

Minutul 28: GOOOOL Galatasaray! Cicâldău centrează din corner către Marcao, acesta reia cu capul și trimite direct în plasa porții lui Ter Stegen, rămas fără replică!

Minutul 26: Pedri își încearcă norocul cu un șut din afara careului, dar trimite mult peste poarta lui Galatasaray!

Minutul 9: Replica Barcelonei! De Jong scapă singur cu Inaki Pena, dar trage puțin pe lângă poartă.

Minutul 6: Ocazie imensă pentru Galatasaray! Bafetimbi Gomis are o șansă bună, trage din interiorul careului, dar mingea este respinsă de Jordi Alba.

Minutul 1: Fluier de start la Istanbul! Atmosferă senzațională pe stadionul celor de la Galatasaray! Domenec Torrent se  bazează pe Alex Cicâldău încă din primul minut, în timp ce Moruțan este rezervă.

UPDATE 19:10: La această partidă asistă Gică Popescu și Gică Hagi, jucători de legendă atât pentru Galatasaray, cât și pentru Barcelona.

• Galatasaray: Inaki Pena - Boey, Nelsson, Marcao, Van aanholt - Kutlu, Antalyali - Babel, Cicâldău, Keren Akturkoglu - Gomis
  • Rezerve: Muslera, Cipe, Ozturk, Mostafa Mohamed, Pulgar, Omer Bayram, Morutan, Kaan Arslan, Bariș Alper Yilmaz, Emre Kilinc, Dervișoglu
  • Barcelona: Ter Stegen - Dest, Eric Garcia, Pique, Jordi Alba - De Jong, Busquets, Pedri - Traore, Aubameyang, Ferran Torres
  • Rezerve: Neto, Tenas, Araujo, Puig, Dembele, Depay, Braithwaite, Lenglet, L. De Jong, Mingueza, Nico, Gavi

Cicâldău: ”Ar fi ceva de vis să obținem calificarea contra Barcelonei”

”Pentru mine a fost un pas înainte, îmi place viața de aici, tot ce se întâmplă în jurul echipei, și îmi place și orașul. Nu pot să spun că-mi place ceva anume foarte mult, a fost o schimbare de mediu pentru mine. Este, după părerea mea, cel mai înalt nivel.

Se vede când joci împotriva unor echipe ca Barcelona, când ești în teren simți adevărata valoare a adversarilor. Ar fi ceva de vis (n.r. - calificarea în sferturile Europa League), cred, ținând cont că jucăm contra Barcelonei, mai ales că am făcut un rezultat bun în deplasare.

Înainte să intru (n.r. - în meciul tur), am avut foarte puține emoții. Când am intrat, am lăsat totul și am încercat să mă concentrez la joc. Cu toată lumea mă înțeleg foarte bine, cu toți colegii”, a spus Alexandru Cicâldău, într-un interviu acordat în exclusivitate pentru PRO TV.

Moruțan: ”Cu Babel vorbesc mai mult, îmi dă doar sfaturi bune”

”Sincer să vă spun, este foarte greu, dar trag foarte mult la antrenament ca să fiu la un nivel foarte ridicat și să nu dezamăgesc. O să ne aștepte un meci foarte, foarte greu, dar am încredere în colegii mei că putem scoate un rezultat foarte bun. Nu este imposibil, dar cu multă muncă putem scoate și acest rezultat.

Știu ce fac la antrenament, știu că mă pregătesc și, oricând antrenorul are nevoie de mine, sunt pregătit să intru, să dau sută la sută.

Mă înțeleg cu toată lumea bine, dar cu Babel vorbesc mai mult. Îmi dă doar sfaturi bune, îmi spune să fiu concentrat la antrenament, că antrenamentul e cel mai important”, a declarat Olimpiu Moruțan pentru PRO TV.

Echipele probabile

Galatasaray Istanbul: Peña - Boey, Marcão, Nelsson, Van Aanholt - Antalyali, Kutlu - Kilinç, Feghouli, Akturkoglu - Mohamed

Antrenor: Domenec Torrent

FC Barcelona: Ter Stegen - Dest, Araujo, Piqué, Jordi Alba - F. De Jong, Busquets, Gavi - Dembélé, Aubameyang, Ferran