Campioana României s-a deplasat pe ”Toumba” pentru primul meci din dubla manșă din play-off-ul pentru optimile UEFA Europa League cu formația dirijată de Răzvan Lucescu.
Returul va avea loc joi, 20 februarie, de la ora 19:45, pe Arena Națională la București, unde FCSB va fi favorită în accederea în optimile de finală ale competiției.
Grecii au găsit vinovatul din PAOK - FCSB: ”Steaua nu ar fi câștigat în veci acest meci”
Jurnalistul grec Vasilis Vergis a punctat că partida a luat o întorsătură în clipa în care Taison a fost eliminat (minutul 45+5). El susține că ”centralul” nu ar fi trebuit să-i arate al doilea ”galben” brazilianului.
Pe deasupra, Vergis consideră și că, în cazul în care Taison nu ar fi fost eliminat, atunci echipa pregătită de Elias Charalambous nu ar fi câștigat în veci pe ”Toumba Stadium” la Salonic.
”PAOK a pierdut pe 'Toumba', pentru că TOTUL a fost greșit. În principal, din cauza arbitrului belgian care a văzut eronat și a simțit că trebuie să se folosească de toată severitatea din lume la Taison. Un cartonaș roșu nedrept care a schimbat întreg meciul.
11 contra 11, Steaua nu ar fi câștigat niciodată acest meci. PAOK a fost evident echipa mai bună în egalitate numerică. Dar totul s-a întors”, a scris jurnalistul grec Vasilis Vergis pentru sdna.gr.
PAOK - FCSB 1-2
Ally Samatta a deschis scorul în minutul 21 al meciului. PAOK a controlat meciul până în minutul 45+5, când Taison a fost eliminat după ce a văzut al doilea cartonaș galben.
În actul secund, roș-albaștrii au debutat în forță. Andrei Gheorghiță a restabilit egalitatea în minutul 50, iar Joyskim Dawa a adus victoria campioanei României în minutul 60.
Tabela de marcaj a rămas nemodificată până la capătul celor 90 de minute, iar FCSB pleacă cu prima șansă pentru accederea în optimile UEFA Europa League.