VIDEO Europa League, prima etapă din faza grupelor: rezultatele și marcatorii. Favoritele Liverpool, West Ham și AS Roma au început cu dreptul!

Europa League andres dumitrescu bogdan racovitan Deian Sorescu Liverpool Europa League
Data publicarii: Vineri 22 Septembrie 2023, 08:19
Data actualizarii: Vineri 22 Septembrie 2023, 08:34

Trei români joacă în acest sezon în grupele EL, Bogdan Racovițan și Deian Sorescu de la Rakow Czestochowa, și Andres Dumitrescu de la Slavia Praga.

West Ham United, Liverpool, AS Roma, Atalanta Bergamo, Bayer Leverkusen şi Slavia Praga au obţinut victorii, joi seara, în prima etapă a grupelor Europa League la fotbal.

Slavia, cu fundaşul român Andres Dumitrescu timp de 87 de minute pe teren, a dispus cu 2-0 de Servette Geneva, în deplasare, prin golurile apărătorilor Lukas Masopust (32) şi Igoh Ogbu (59).

West Ham United a întrecut-o pe TSC Backa Topola cu 3-1, după ce vicecampioana Serbiei a deschis scorul în debutul reprizei secunde.

Liverpool a fost condusă de austriecii de la LASK din min. 14, când a marcat Florian Flecker, dar a întors rezultatul după pauză, prin golurile înscrise de Darwin Nunez (56 - penalty), Luis Diaz (63) şi Mohamed Salah (88).

AS Roma a învins-o pe Sheriff Tiraspol cu scorul de 2-1, în deplasare, graţie autogolului lui Gaby Kiki (45+4) şi reuşitei belgianului Romelu Lukaku (65).

Bogdan Racovițan și Deian Sorescu, integraliști în Atalanta - Rakow 2-0

Atalanta Bergamo a câştigat cu 2-0 în faţa campioanei Poloniei, Rakow Czestochowa, prin golurile semnate de Charles De Ketelaere (49) şi Ederson (66). Românii Bogdan Racoviţan şi Deian Sorescu au fost integralişti la Rakow.

Bayer Leverkusen a surclasat campioana Suediei, BK Haecken, cu 4-0.

Ajax Amsterdam - Olympique Marseille s-a încheiat 3-3

Derby-ul Ajax Amsterdam - Olympique Marseille s-a încheiat nedecis, 3-3, deşi ''lăncierii'' au condus cu 2-0 şi 3-2 o echipă fără antrenor.

La debutul său în cupele europene, Brighton a fost învinsă acasă de AEK Atena cu scorul de 3-2.

Rezultatele și marcatorii din prima etapă a grupelor Europa League

Grupa A

Olympiakos Pireu - SC Freiburg 2-3

Au marcat: Ayoub El Kaabi 40, 75, respectiv Roland Sallai 9, Vincenzo Grifo 45 - penalty, Maximilian Philipp 86.

West Ham United - TSC Backa Topola 3-1

Au marcat: Nemanja Petrovic (autogol) 66, Mohammed Kudus 70, Tomas Soucek 82, respectiv Petar Stanic 48.

Grupa B

Ajax Amsterdam - Olympique Marseille 3-3

Au marcat: Carlos Borges 9, Steven Berghuis 20, Kenneth Taylor 52, respectiv Jonathan Clauss 23, Pierre-Emerick Aubameyang 38, 79.

Cartonaş roşu: Silvano Vos (Ajax, 90+2).

Brighton - AEK Atena 2-3

Au marcat: Joao Pedro 30 - penalty, 67 - penalty, respectiv Djibril Sidibe 11, Mijat Gacinovic 40, Ezequiel Ponce 84.

Grupa C

Glasgow Rangers - Real Betis Sevilla 1-0

A marcat: Abdallah Sima 68.

Sparta Praga - Aris Limassol 3-2

Au marcat: Ladislav Krejci 20, 25, Martin Vitik 67, respectiv Aleksandr Kokorin 11 - penalty, Shavy Babicka 90.

Grupa D

Atalanta Bergamo - Rakow Czestochowa 2-0

Au marcat: Charles De Ketelaere 49, Ederson 66.

Sturm Graz - Sporting Lisabona 1-2

Au marcat: William Boving Vick 58, respectiv Viktor Gyoekeres 76, Ousmane Diomande 84.

Grupa E

LASK Linz - Liverpool FC 1-3

Au marcat: Florian Flecker 14, respectiv Darwin Nunez 56 - penalty, Luis Diaz 63, Mohamed Salah 88.

Union St. Gilloise - Toulouse FC 1-1

Au marcat: Mohamed El Amine Amoura 69, respectiv Thijs Dallinga 45+3 - penalty.

Cartonaş roşu: Logan Costa (Toulouse, 90+3).

Grupa F

Panathinaikos Atena - Villarreal 2-0

Au marcat: Fotis Ioannidis 38, Andraz Sporar 78.

Rennes - Maccabi Haifa 3-0

Au marcat: Ludovic Blas 1, Adrien Truffert 31, Bertug Ozgur Yildirim 55.

Grupa G

FC Sheriff Tiraspol - AS Roma 1-2

Au marcat: Cristian Tovar 57, respectiv Gaby Kiki (autogol) 45+4, Romelu Lukaku 65.

Cartonaş roşu: Joao Paulo Fernandes (Sheriff, 90+8).

Servette Geneva - Slavia Praga 0-2

Au marcat: Lukas Masopust 32, Igoh Ogbu 59.

Grupa H

Bayer Leverkusen - BK Haecken 4-0

Au marcat: Florian Wirtz 10, Amine Adli 16, Victor Boniface 67, Jonas Hofmann 70.

Qarabag FK - Molde FK 1-0

A marcat: Leandro Andrade 56.