VIDEO Ajax - Marseille 3-3 și LASK - Liverpool 1-3 au fost pe PRO ARENA și VOYO. Toate fazele sunt AICI

Europa League Grupe Europa League livepool Olympique Marseille Europa League
Data publicarii: Joi 21 Septembrie 2023, 23:57
Data actualizarii: Joi 21 Septembrie 2023, 23:58

Urmărim și comentăm împreună meciurile din grupele Europa League pe www.sport.ro și pe facebook.com/sport.ro.

Ajax Amsterdam - Olympique Marseille 3-3

Minutul 90+6: FINAL DE MECI la Amsterdam!

Minutul 90+1: Eliminare! Ajax rămâne în zece oameni pe finalul acestei partide. Vos vede al doilea cartonaș galben și pleacă mai devreme la vestiare.

Minutul 90: Partida de la Amsterdam va fi prelungită cu șase minute!

Minutul 78: GOOOL Marseille! Aubameyang reușește ”dubla” și restabilește egalitatea la Amsterdam! Gabonezul intră în careu și încearcă un șut puternic. Gorter atinge mingea, dar nu reușește s-o respingă și francezii restabilesc egalitatea. Final încins de meci în capitala Olandei.

Minutul 67: Ocazie uriașă ratată de Ajax! Brobbey avansează către poarta adversă, este ajutat de Bergwijn, pasează către colegul său dar șeptarul olandezilor trimite direct pe direcția lui Pau Lopez, din poziție ideală. Gazdele puteau închide meciul!

Minutul 60: Ocazie mare pentru Marseille! Aubameyang primește o minge bună în careu, încearcă o reluare din prima cu piciorul stâng dar reia peste poarta adversă. Gabonezul a fost vizibil iritat după ce a risipit o nouă ocazie mare de a înscrie. S-a mai întâmplat și în prima repriză, în minutul 18.

Minutul 53: GOOOL Ajax Amsterdam! Olandezii revin în avantaj în debutul reprizei secunde, prin Taylor, care reia din prima o minge centrată excelent pe jos de Borges, de pe partea dreaptă. Pau Lopez nu a putut respinge în afara terenului.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+3: PAUZĂ la Amsterdam, după o primă repriză spectaculoasă.

Minutul 45+3: Ocazie uriașă pentru Marseille! Clauss avansează și centrează în careu pentru Ndiaye, care reia din prima, dar pe direcția lui Gorter care reușește să respingă. Șansă uriașă de 2-3 pentru OM.

Minutul 44: A venit și replica lui Ajax! După ce Marseille a restabilit egalitatea, Bergwijn pătrunde în careul advers și încearcă un șut puternic, respins de defensiva adversă.

Minutul 38: GOOOL Marseille! Ce meci avem la Amsterdam! Aubameyang își ia revanșa pentru ratarea din minutul 18, profită de un spațiu generos lăsat de fundașii lui Ajax și înscrie cu un șut din alunecare, la colțul scurt, direct în plasa porții lui Gorter!

Minutul 29: Bară pentru Marseille! Ndiaye este dezechilibrat în careul advers, dar reușește să șuteze. Mingea lovește transversala porții lui Gorter, iar tabela rămâne intactă: 2-1 pentru Ajax. Francezii s-au ”instalat” în jumătatea adversă și caută golul egalizator.

Minutul 23: GOOOL Marseille! NE-BU-NI-E la Amsterdam. Clauss reduce din diferență după doar trei minute cu o fază superbă. Fundașul dreapta al francezilor ia o acțiune pe cont propriu, trece de trei adversari și șutează puternic în plasa laterală a lui Gorter. Marseille a revenit în joc.

Minutul 20: GOOOOL Ajax! Sosa centrează în careu către Berghuis, lăsat fără marcaj de fundașii lui Marseille, iar experimentatul jucător al gazdelor marchează pentru 2-0 cu un șut puternic. Meci spectaculos la Amsterdam!

Minutul 20: Ocazie monumentală pentru Ajax! Taylor este lăsat complet liber în careul lui Marseille, dar șutul său puternic este respins de Pau Lopez. Va fi corner pentru gruparea din Amsterdam.

Minutul 18: Ocazie uriașă pentru Marseille! Sutalo greșește și îl pune pe Aubameyang în poziție ideală, singur cu portarul. Gabonezul încearcă să-l execute pe portarul lui Ajax cu o ”scăriță”, dar fără succes. Atacantul oaspeților risipește o șansă uriașă.

Minutul 9: GOOOL Ajax Amsterdam! Puștiul de 19 ani Carlos Borges scapă singur cu portarul advers și nu iartă din poziție ideală. Cu un șut cu latul, simplu, din zece metri, reușește să deschidă scorul și s-o aducă pe Ajax în avantaj încă din minutul 9.

Minutul 1: Fluier de start la Amsterdam, pe arena care-i poartă numele legendarului Johan Cruyff. Deși are un început modest de sezon, cel mai modest din 1965, ”casa” lui Ajax rămâne un loc încărcat de istorie. Patru Ligi ale Campionilor, zeci de trofee dar și un panou de onoare cu numele fotbaliștilor care au adus trofee la Amsterdam

Echipele de start:

• Ajax: Gorter - Gaaei, Sutalo, Hato, Sosa - Tahirovic, Berghuis, Taylor - Borges, Brobbey, Bergwijn

• Rezerve: Pasveer, Ramaj, Rensch, Akpom, Mannsverk, Salah-Eddine, Medic, Mikautadze, van den Boomen, Vos, Avila, Godts

• Marseille: Lopez - Clauss, Mbemba, Gigot, Renan Lodi - Ounahi, Rongier, Kondogbia, Harit - Ndiaye, Aubameyang

• Rezerve: Ngapandouentbu - Blanco, Balerdi, Vitinha, Meite, Correa, Mughe, Veretout, Nadir, Soglo, Murillo

Două echipe de tradiție în competițiile la nivel internațional, Ajax Amsterdam și Olympique Marseille se duelează în derby-ul primei runde a grupelor Europa League.

Olandezii au un debut sub așteptări în campionat, aflându-se d-abia pe locul 12 după patru etape, cu doar o victorie, în timp ce Olympique Marseille este pe poziția a patra, la două puncte distanță de liderul AS Monaco.

LASK Linz - Liverpool 1-3

Minutul 90+5: FINAL DE MECI! Liverpool se impune cu 3-1, după ce a fost condusă la finele primei reprize. Puteți urmări AICI rezumatul partidei.

Minutul 88: GOOOL Liverpool! Szoboszlai recuperează o minge, pasează către Mohamed Salah, care trece printre doi adversari și reușește să înscrie cu un șut printre picioarele portarului advers.

Minutul 74: A intrat și Mohamed Salah! Egipteanul l-a înlocuit pe Gravenberch, autorul ”assist-ului” de la golul de 2-1.

Minutul 63: GOOOL Liverpool! Echipa lui Jurgen Klopp preia conducerea la Linz prin reușita lui Luis Diaz, care a reluat din prima o minge centrată de pe partea dreaptă de Gravenberch. Columbianul a fost lăsat complet singur în careul advers și a înscris din poziție ideală. Lawal n-a avut nicio șansă.

Minutul 61: Jurgen Klopp mută abia în minutul 61! Au ieșit Doak, Endo și Bajcetic, iar în locul lor au fost trimiși în teren Szoboszlai, Mac Allister și Joe Gomez. Mohamed Salah, Cody Gakpo și Diogo Jota au rămas în continuare pe bancă.

Minutul 58: A venit și reacția lui LASK Linz! Havel își încearcă norocul cu un șut de la distanță, dar mingea este respinsă cu mare dificultate de Kelleher. A fost prima ocazie a gazdelor din repriza secundă.

Minutul 56: GOOOL Liverpool! Darwin Nunez ”arestează” mingea și execută puternic în partea dreaptă. Lawal ghicește colțul, dar nu reușește să intervină.

Minutul 55: Penalty pentru Liverpool! Ziereis își peirde echilibrul în propriul careu și încearcă să-l blocheze pe Luis Diaz înainte ca acesta să șuteze, dar îl lovește pe jucătorul oaspeților direct în picior. În ciuda protestelor, arbitrul și-a menținut decizia. Bate Darwin Nunez.

Minutul 50: Liverpool a început în forță repriza secundă! ”Maradona” Nunez a încercat să depășească patru adversari în careul advers, dar a fost deposedat de jucătorii lui LASK Linz, care au îndepărtat pericolul.

Minutul 45+1: PAUZĂ la Linz! LASK este în avantaj în meciul cu Liverpool, grație reușitei semnate de Flecker în minutul 14.

Minutul 36: Ocazie mare pentru Liverpool! Lawal intervine la o minge expediată cu capul de Darwin Nunez din trei metri! Portarul lui LASK Linz reușește, miraculos, să respingă în corner și să păstreze avantajul pentru echipa sa.

Minutul 34: Liverpool nu reușește să-i pună probleme serioase lui LASK Linz. Scorul rămâne 1-0 pentru austrieci și este de așteptat ca Jurgen Klopp să pregătească schimbări pentru partea secundă. Mohamed Salah a fost deja scos la încălzire.

Minutul 19: Liverpool forțează golul egalizator. După ce Flecker a deschis scorul, oaspeții s-au ”instalat” în jumătatea adversă, iar acum a venit și prima ocazie periculoasă. Elliott a centrat în careu către Darwin Nunez, dar mingea reluată cu capul de sud-american a trecut peste poarta adversă.

Minutul 14: GOOOL LASK Linz! Fază superbă reușită de austrieci! Mingea este centrată la marginea careului, acolo unde se află Florian Flecker, fără marcaj. Austriacul trage puternic și mingea intră în poarta lui Kelleher.

Minutul 13: A venit și replica lui LASK! Zulj reușește să tragă din întoarcere de lângă Virgil van Dijk, dar mingea este respinsă în corner.

Minutul 12: Ocazie pentru Liverpool! Tsimikas aruncă o minge în careu pentru Van Dijk, dar Andrade reușește să respingă în corner înainte ca mingea să fie reluată de fundașul olandez. Corner pentru oaspeți.

Minutul 9: Fără ocazii periculoase în primele minute ale partidei. Cele două echipe au fost în ”tatonări”, iar austriecii au încercat să le pună probleme oaspeților cu mingi aruncate în careu. Defensiva lui Klopp nu a avut, însă, emoții.

Fanii lui LASK au pregătit o coregrafie spectaculoasă pentru primul meci european pe noua arenă din Linz.

Minutul 1: Fluier de start la Linz! Liverpool își începe aventura europeană în Europa League. În Austria, ”cormoranii” vor juca pe ”bijuteria” de stadion a austriecilor, inaugurată în luna februarie a acestui an.

• LASK Linz: Lawal - Ziereis, Andrade, Luckender - Flecker, Harvath, Jovicic, Renner - Havel, Zulj, Ljubicic
  • Rezerve: Siebenhandl - Bello, Talovierov, Kone, Balic, Usor, Ljubic, Stojkovic, Mustapha, Ba, Goiginger, Darboe
  • Liverpool: Kelleher - Bajcetic, Konate, Van Dijk, Tsimikas - Elliott, Gravenberch, Endo - Doak, Nunez, Luis Diaz
  • Rezerve: Alisson, Jaros, Gomez, Szoboszlai, Mac Allister, Salah, Jones, Gakpo, Diogo Jota, Robertson, Matip, Quansah

După un sezon dezamăgitor, în care nu a reușit să prindă calificarea în UEFA Champions League, Liverpool pornește drept una dintre favoritele pentru cucerirea trofeului în Europa League.

Cormoranii au un debut bun în campionat, aflându-se pe locul trei (13 puncte), la două puncte distanță de liderul Manchester City.

LASK Linz ocupă tot poziția a treia, în competiția internă din Austria, cu o singură înfrângere în șapte partide. În sezonul trecut, formația a participat în Conference League, ajungând până în faza optimilor, unde a fost eliminată de Slavia Praga.

Liverpool și LASK Linz fac parte din grupa E, alături de Royale Union și Toulouse.