VIDEO EXCLUSIV Ce notă uriașă a primit Ademola Lookman după hat-trick-ul istoric din finala Europa League, Atalanta - Bayer Leverkusen 3-0

Ademola Lookman Atalanta Bayer Leverkusen finala Europa League Europa League
Data publicarii: Joi 23 Mai 2024, 12:12
Data actualizarii: Joi 23 Mai 2024, 13:32

Atacantul nigerian a fost desemnat MVP-ul întâlnirii după tripla de poveste.

Atalanta a cucerit trofeul Europa League după un 3-0 sec în finala cu Bayer Leverkusen, decisă de hat-trick-ul istoric al lui Ademola Lookman (26 de ani), meci transmis în direct de Pro Arena și VOYO.

Nigerianul a deschis scorul în minutul 12, iar în minutul 26 a majorat diferența cu un șut senzațional, apoi și-a completat recitalul în repriza secundă, când a semnat tripla și a dus scorul la 3-0.

Potrivit OPTA, Ademola Lookman a devenit primul jucător african din istorie care reușește să înscrie cel puțin două goluri într-o finală UEFA.

De asemenea, el este doar al treilea nigerian care înscrie în ultimul act al unei competiții UEFA. Ceilalți doi au fost Alex Iwobi (2019, finala Europa League) și Joe Aribo (2022, finala Europa League).

”Bayer va trebui să inventeze un nou medicament pentru durerile de cap”

Pentru prestația sa de zile mari, Lookman a primit note pe măsură: 9,8 de la Sofascore și 9 de la Tuttomercatoweb.

”A furat spectacolul, mutarea ofensivă a lui Gasperini a dat roade și Bayer va trebui să inventeze un nou medicament pentru durerile de cap”, au notat cu umor italienii.

Iar L'Equipe nu a stat pe gânduri și i-a dat lui Ademola Lookman nota maximă, 10!