VEZI rezumat: Italienii viseaza la calificare: Juventus 3-1 Fulham!

Data publicarii: Joi 11 Martie 2010, 22:42
Data actualizarii: Vineri 12 Martie 2010, 00:22

Juventus a invins cu 3-1 pe Fulham in optimile Europa League si italienii viseaza deja la calificare. Returul se joaca insa la Londra, unde fanii lui Fulham vor umple stadionul.

Juventus a intrat repede in joc, iar Legrottaglie a deschis scorul in minutul 9. Zebina a dublat avantajul in minutul 25, dupa un sut spectaculos din careul lui Fulham. Englezii au redus din avantaj prin golul lui Etuhu insa Trezeguet a punctat in finalul primei reprize si a inchis tabela la 3-1 pentru Juventus. Calificarea se va juca joia viitoare la Londra.

Echipele de start:

Juventus: Manninger, Cannavaro, Grosso, Salihamidzic, Marchisio, Zebina, Trezeguet, Poulsen, Candreva Diego, Legrottaglie

Fulham: Schwarzer, Konchesky, Hangeland, Baird, Gera, Duff, Hughes, Etuhu, Zamora, Greening, Davies

"Ca intotdeauna lui Juventus ii revine sarcina de a salva onoarea Italiei!", a scris azi publicatia Tuttosport. Italienii sunt in continuare socati dupa umilinta Milanului din Liga, 0-4 pe terenul lui Manchester United.

Juventus pregateste deja terenul pentru sezonul viitor. Presa italiana scrie ca antrenorul Fiorentinei, Prandelli si-ar fi dat deja acordul sa vina la Juventus din vara. Sefii Fiorentinei au luat, insa, foc: "Prandelli ramane la noi si in sezonul viitor", a atacat imediat directorul sportiv al Fiorentinei, Pantaleo Corvino.

In asteptarea lui Prandelli, Juventus ataca primul meci din optimile Europa League cu englezii de la Fulham. La Torino e concentrare maxima: in ultimele 4 meciuri jucate acasa impotriva englezilor, Juve a iesit sifonata: nu a castigat niciunul! Are 3 egaluri si o infrangere.

Englezii de la Fulham, care au fost calaii Sahtiorului in 16-imi, au insa, motive de sarbatoare - sunt la cea mai buna performanta europeana din istorie. "Meciul cu Juve e ca o finala pentru noi. Vrem sa continuam aceasta aventura fantastica," spune antrenorul lui Fulham, Roy Hodgson. Acesta ii stie bine pe cei de la Juventus - a mai fost adversarul lor in perioada 95-97, cand a antrenat-o pe Inter Milano.