Ce spune Dumitru Dragomir despre șocul grupei României, Elveția - Belarus 3-3

Elveția - Belarus 3-3 Dumitru Dragomir Preliminariile EURO 2024 EURO 2024 Dumitru Dragomir
Data publicarii: Marti 17 Octombrie 2023, 08:34
Data actualizarii: Marti 17 Octombrie 2023, 08:35

Elveția - Belarus 3-3 a fost șocul Grupei I din preliminariile EURO 2024.

Elveția și-a pierdut statutul de lider după ce s-a împotmolit cu Belarus duminică seară, iar România a reușit să o învingă fără nicio problemă pe Andorra cu 4-0, pe Arena Națională, în fața a peste 20 de mii de copii.

Dumitru Dragomir, fost președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF), a subliniat că naționala Belarusului a fost "aneseziată" pe final și că a primit două goluri "dubioase".

„Am văzut și tot meciul celălalt (n.r. Elveția – Belarus 3-3). Mi s-a părut că la golurile 2 și 3 ale elvețienilor, ăia (n.r. bielorușii) erau anesteziați. Portarul nu a ieșit din poartă. A fost dubios. Dacă mie mi se întâmpla la echipă așa ceva, îi mâncam.

Ori au căzut psihic. Nu mă gândesc la prostii mari. Ori au căzut psihic, ori ceva s-a întâmplat. Eu făceam iureș. A fost greșeală de portar și la golul 2, și la golul 3. La d-astea, Rică (n.r. Răducanu) nu lua nici măcar un gol din cele trei. Cu noi a apărat senzațional (n.r. Ignatovich). Mie așa mi s-a părut”, a spus Dumitru Dragomir, potrivit Fanatik.

Elveția - Belarus 3-3

Xherdan Shaqiri, fostul jucător de la Liverpool, a deschis scorul în minutul 28, însă Belarus a întors soarta meciului în repriza secundă cu trei goluri care au tăiat respirația elvețienilor.

Max Ebong a restabilit egalitatea (minutul 61), Denis Polyakov a dus scorul la 2-1 (minutul 69), iar Dmiri Antilevski (minutul 84) și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj.

Elvețienii au pornit însă motoarele pe final. Manuel Akanji a micșorat diferența în minutul 89, ca Mohamed Amdouni să ducă scorul la 3-3 în minutul 90.

Reprezentativa lui Murat Yakin a căutat, ulterior, golul victoriei. Naționala Elveției s-a năpustit în careul Belarusului, însă tabela de marcaj a rămas nemodificată până la fluierul de final.