Surpriză în grupa României! Elveția - Belarus s-a încheiat 3-3, după un final nebun în care gazdele au avut nevoie de un singur minut să revină de la 1-3

Elveția - Belarus Nationala
Data publicarii: Duminica 15 Octombrie 2023, 20:50
Data actualizarii: Duminica 15 Octombrie 2023, 20:59

Cele două echipe s-au înfruntat în a opta etapă a preliminariilor EURO 2024.

Belarus a fost extrem de aproape să producă surpriza cu Elveția. Selecționata dirijată de Carlos Ferrer a condus cu 3-1 până în minutul 88 al meciului de pe „Kybunpark”, din St. Gallen.

Xherdan Shaqiri, fostul jucător de la Liverpool, a deschis scorul în minutul 28, însă Belarus a întors soarta meciului în repriza secundă cu trei goluri care au tăiat respirația elvețienilor.

Max Ebong a restabilit egalitatea (minutul 61), Denis Polyakov a dus scorul la 2-1 (minutul 69), iar Dmiri Antilevski (minutul 84) și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj.

Elvețienii au pornit însă motoarele pe final. Manuel Akanji a micșorat diferența în minutul 89, ca Mohamed Amdouni să ducă scorul la 3-3 în minutul 90.

Reprezentativa lui Murat Yakin a căutat, ulterior, golul victoriei. Naționala Elveției s-a năpustit în careul Belarusului, însă tabela de marcaj a rămas nemodificată până la fluierul de final.

Cu acest rezultat de egalitate, România ar putea trece pe primul loc dacă o va învinge pe Andorra. Meciul va fi LIVE TEXT pe www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro de la ora 21:45.