Primele puncte la Euro: Grecia 0-1 Rusia

Grecia Rusia EURO 2008
Data publicarii: Sambata 14 Iunie 2008, 21:37
Data actualizarii: Sambata 14 Iunie 2008, 23:44
Elevii lui Guus Hiddink au reusit sa obtina primele puncte la Euro, dupa ce au invins Grecia cu 1-0.

Victimele unui joc ofensiv in meciul cu Spania, rusii au pastrat partitura, care de aceasta data a iesit bine. Rusii au deschis scorul in minutul 33, dupa o gata uriasa a lui Nikopolidis, speculata de Zyryano. Un minut mai tarziu, Pavlyuchenko putea duca avantajul la 2-0, insa lovitura trimisa cu capul din 5 metri, a trecut la o palma peste transversala.

In minutul 86 grecii au reusit sa inscrie, insa golul a fost anulat pe moviv de offiside. In ultimul minut de joc, acelasi Pavlyuchenko a ratat din 10 metri, insa Rusia a reusit sa termine cu avantaj pe tabela. Trei puncte mari, care duc Rusia in lupta pentru sferturi. Meciul decisiv se da cu Suedia lui Ibrahimovici, peste fix patru zile.