Sepsi - U Cluj, finala Cupei României. Când și unde se joacă meciul pentru trofeu

Finala Cupei Romaniei Cupa Romaniei Sepsi - U Cluj Cupa Romaniei
Data publicarii: Joi 27 Aprilie 2023, 21:24
Data actualizarii: Joi 27 Aprilie 2023, 21:37

Universitatea Cluj a eliminat-o joi seara pe UTA, în semifinalele Cupei României, scor 1-0.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Dan Nistor, din penalty, după ce reușita lui Virgiliu Postolachi a fost anulată în urma consultării VAR, decizie criticată dur la final de antrenorul arădenilor, Mircea Rednic, aflat la prima partidă pe banca grupării din Arad.

În finala programată în data de 24 mai, pe Stadionul Municipal din Sibiu, Universitatea Cluj o va înfrunta pe deţinătoarea trofeului, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, care a dispus de CFR Cluj cu scorul de 3-0 (2-0), miercuri seara, în prima semifinală.

''U'' va juca a cincea sa finală în Cupa României, după ce a cucerit trofeul în 1965 şi a ratat şansele din 1934, 1942, 1949 şi 2015.

U Cluj - UTA 1-0

Arădenii au avut un gol înscris de Postolachi şi anulat pentru fault în atac, în minutul 15. În minutul 34 arbitrul Horia Mladinovici a dictat penalti după consultarea VAR, la un fault al lui Ubbink la Remacle. Dan Nistor a executat şi a înscris în minutul 41. A fost singurul şut pe poartă al echipei clujene

După ce arbitrul Horia Mladinovici a fluierat finalul partidei s-au produs incidente între jucătorii celor două echipe, iar Chipciu a primit al doilea cartonaş galben şi, implicit, pe cel roşu.

U CLUJ: Gorcea - Oancea, Martic (Piţian 75), Miron, Goranov (I. Filip 71) - Bic, G. Simion - Chipciu, Remacle (Fl. Ilie 72), Nistor – Thiam. ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

UTA ARAD: Fl. Iacob - Vukcevic, Benga, Chindriş (Hoxhallari 61), Aly Abeid - Roger, P. Anton (Batha 67), Ubbink - R. Pop (Şteau 81), Postolachi (Keseru 61), Otele (Cascini 81). ANTRENOR: Mircea Rednic

• Cartonaşe galbene: Chipciu 48, Oancea 65, Bic 90+5 / Hoxhallari 80
  • Arbitri: Horia Mladinovici - Daniel Mitruţi, Ferencz Tunyogi
  • Arbitri VAR: Istvan Kovacs - Andrei Constantinescu