FOTO Keșeru a.k.a. Zorro! Rednic l-a introdus în partea secundă pe atacantul experimentat

U Cluj - UTA Arad Claudiu Keseru Cupa Romaniei Superliga
Data publicarii: Joi 27 Aprilie 2023, 20:43
Data actualizarii: Joi 27 Aprilie 2023, 20:42

„Cluj-Arena” a găzduit meciul dintre 'U' Cluj și UTA Arad din semifinalele Cupei României.

După primele 45 de minute, „șepcile roșii” au intrat la pauză cu avantaj, grație reușitei lui Dan Nistor, care a fructificat o lovitură de la 11 metri pe finalul primei părți (minutul 41).

În repriza secundă, Mircea Rednic, noul antrenor al arădenilor, l-a introdus pe Claudiu Keșeru în locul lui Virgiliu Postolachi, care a înscris o bijuterie în prima repriză, dar VAR-ul a intervenit și a anulat reușita.

• Keșeru a intrat cu o mască pe față, în minutul 61, pe care a scos-o jos după doar patru minute

Cu această prezență pe „Cluj-Arena”, Keșeru se află la a șasea apariție în Cupa României în echipamentul lui UTA Arad. Atacantul orădean are și trei goluri pentru „Bătrâna Doamnă” până acum.

'U' Cluj a jucat ultima finală de Cupă în 2015

Universitatea Cluj speră să obțină din nou calificarea în finala Cupei României, așa cum a făcut-o în 2015. Clujenii au evoluat în finala primei ediții a Cupei, în 1934, și a câștigat o singură dată trofeul, în 1965.

Rezultatele din actuala ediție: 2-0 cu Concordia Chiajna (play-off), 1-1 cu CFR Cluj, 4-0 cu CSM Alexandria, 0-0 cu FC Rapid 1923 (faza grupelor), 2-1 cu Hermannstadt (sferturi de finală).