Dan Petrescu și-a băgat jucătorii în ședință: „Nu i-am mai certat așa de mult. Opt schimbări aș fi făcut la pauză”

U Cluj - CFR Cluj Cupa Romaniei Dan Petrescu Cupa Romaniei Dan Petrescu
Data publicarii: Joi 20 Octombrie 2022, 23:25
Data actualizarii: Joi 20 Octombrie 2022, 23:26

CFR Cluj a obținut un punct cu Universitatea Cluj în grupele Cupei României (1-1).

CFR a înscris de două ori, odată prin Bîrligea, iar a doua oară prin Roger, care din nefericire a marcat în proprie poartă și a blocat tabela la 1-1 până la final.

După meci, Dan Petrescu a vorbit despre evoluția echipei sale și a evidențiat faptul că elevii săi s-au remarcat doar în primele cinci minute ale partidei, în rest nu au putut face față jocului.

Petrescu: „Aș fi făcut opt schimbări la pauză, dar nu aveam cum”

Nu am fost mulțumit de prestația jucătorilor. Cred că principalul motiv e că nu au meciuri în picioare și nu au ritm. Nu-mi dau seama cum au ratat așa rău. Eu sunt corect mereu și spun adevărul. Nu a fost ce trebuie în seara asta partida.

Primele cinci minute au fost bune, restul au fost dezastru. Ne-am creat doar una-două ocazii în prima repriză, mult prea puțin. Și repriza a doua a fost la fel. Au arătat mai mult cei de la 'U' Cluj decât jucătorii noștri.

Jucătorii lor nu m-au surprins, știam că își vor da viața. S-au depășit și au jucat bine. Jucătorii mei m-au surprins. Nu știu dacă ne ajută la ceva rezultatul, trebuie să câștigi toate meciurile să te califici.

Singura scuză pe care o au e că nu au meciuri în picioare. Burcă a venit după accidentare, Bordeianu, la fel. Buș nu a mai jucat de nu știu când. E greu să faci o echipă cu jucători care nu joacă. Și nu aveau ritm deloc. Cred că m-am supărat degeaba, ei au vrut, nu poți să spui nu, dar neavând ritmul jocului, nu au făcut față.

De mult nu am mai certat echipa așa. Singurul lucru pozitiv e că nu am pierdut. E important să nu pierzi, dar mă așteptam mult mai mult de la jucătorii mei. Sper să nu mă dezamăgească în următorul meci cum au făcut-o azi.

Am vrut să fac opt schimbări la pauză, dar nu aveam. Asta am vrut să fac, dar nu aveam cum. Va fi greu duminică. Cred că va fi un meci închis, cu mici detalii și cine va marca primul va câștiga. Să vedem jucătorii noștri care vor intra, dacă vor fi mai buni.

Mi-a plăcut și de fanii CFR-ului, îmi pare rău că nu le-am oferit mai mult. A fost o atmosferă foarte bună de fotbal. D-asta îmi pare rău că unii jucători nu au jucat bine cu o asemenea atmosferă, a spus Dan Petrescu după meci.

Universitatea Cluj - CFR Cluj 1-1

CFR Cluj a început în forță duelul cu rivala din același oraș. Daniel Bîrligea deblocat tabela în minutul doi, rezultând scorul primei reprize: 1-0.

În partea a doua a meciului, Filip a șutat complet eronat în minutul 64, dar Roger a deviat balonul în proprie poartă, iar 'U' a restabilit egalitatea.

Ambele echipe au căutat golul doi, care ar fi adus victoria, însă defensivele au securizat excelent poarta, iar tabela a rămas blocată la 1-1, rezultând scorul final.

În următoarea etapă de campionat, CFR Cluj și Universitatea Cluj se vor întâlni din nou, pe același stadion, duminică, 23 octombrie, de la ora 21:00, LIVE TEXT pe www.sport.ro.