Florin Pîrvu, dezamăgit după ce Petrolul Ploiești a ratat calificarea în sferturile de finală ale Cupei României

florin pirvu Cupa Romaniei Petrolul Ploiesti Cupa Romaniei Florin Pîrvu | Sport Pictures
Data publicarii: Joi 07 Decembrie 2023, 20:30
Data actualizarii: Joi 07 Decembrie 2023, 20:32

Petrolul Ploiești a încheiat la egalitate, scor 2-2, meciul cu Sepsi Sfântu Gheorghe din ultimul meci al grupelor Cupei României și a ratat calificarea în sferturile de finală ale competiției.

La finalul meciului, Florin Pîrvu, antrenorul Petrolului Ploiești, și-a exprimat dezamăgirea față de evoluția mai puțin reușită din meciul de joi.

„E dezamăgire, în vestiar băieţii sunt cu capetele plecate. Ştiam că ne aşteaptă un meci greu, chiar dacă Sepsi a lăsat acasă câţiva jucători. Cei intraţi astăzi au făcut un meci foarte bun.

Cu puţin noroc ne puteam califica, dacă Hermannstadt nu înscria în ultima fază la Chindia. Una peste alta, vreau să-mi felicit jucătorii pentru că au avut o intensitate foarte bună, au jucat la sacrificiu, cum am dorit. Din păcate, nu ne-am calificat şi ne pare foarte rău.

Suporterii sunt alături de noi, au văzut că am avut spirit”, a spus Pîrvu, la finalul meciului Petrolul - Sepsi, scor 2-2.

Corvinul şi Hermannstadt s-au calificat în sferturile Cupei României

Corvinul Hunedoara şi Hermannstadt s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României, în urma rezultatelor înregistrate, joi, în grupa A a competiţiei.

Corvinul a învins cu 6-0 Progresul Pecica, în deplasare, în timp ce Hermannstadt s-a impus in extremis în meciul din deplasare cu Chindia (gol Bărbuţ ‘90+6).

În celălalt meci din grupă, Petrolul a remizat cu Sepsi, scor 2-2.

Corvinul a încheiat grupa pe primul loc, cu 9 puncte, iar Hermannstadt s-a clasat pe 2, cu 7 puuncte. Locul trei a fost ocupatt de Petrolul, tot cu 7 puncte, dar cu un golaveraj mai slab.