Știm primele meciuri din sferturile Cupei României! Corvinul e marea surpriză. Petrolul, eliminare dramatică

Cupa Romaniei Corvinul Hunedoara Petrolul Ploiesti sferturile cupei romaniei Universitatea Cluj Cupa Romaniei Jucătorii și staff-ul celor de la Corvinul Hunedoara / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Joi 07 Decembrie 2023, 18:58
Data actualizarii: Joi 07 Decembrie 2023, 19:06

Sezonul 2023/2024 din Cupa României se apropie de finalul fazei grupelor.

Joi, de la ora 17:00, s-a disputat ultima etapă din grupa A. Divizonara secundă Corvinul Hunedoara a obținut o victorie categorică împotriva celor de la Progresul Pecica (6-0) și s-a calificat în sferturi de pe primul loc, cu punctaj maxim și golaveraj 10-0. Petrolul a remizat contra lui Sepsi (2-2) și părăsește competiția pentru că FC Hermannstadt a învins Chindia Târgoviște (1-0) cu un gol marcat în minutul 90+6.

• Clasamentul final în grupa A din Cupa României: 1. Corvinul - 9p; 2. FC Hermannstadt - 7p; 3. Petrolul - 7p; 4. Sepsi - 2p; 5. Chindia - 0p; Progresul Pecica - 0p.
  • FC Hermannstadt și Petrolul Ploiești au încheiat la egalitate de puncte, dar sibienii au golaveraj mai bun: +7, față de +3.

În sferturi, Corvinul Hunedoara va juca acasă împotriva lui CFR Cluj, ocupanta poziției secunde din grupa B, în timp ce FC Hermannstadt va înfrunta Universitatea Cluj, câștigătoarea grupei B, în deplasare.

• Meciurile din sferturile, semifinalele și finala Cupei României se dispută în manșă unică.

Tabloul sferturilor de finală din Cupa României

• Corvinul Hunedoara - CFR Cluj
  • Universitatea Cluj - FC Hermannstadt
  • 1C - FC Voluntari
  • Universitatea Craiova - 2C

* Tabloul final va fi cunoscut după ce se vor încheia ultimele meciuri din grupa C, joi seară.

Programul Cupei României (sferturi, semifinale, finală)

• Sferturi de finală: 3 aprilie 2024
  • Semifinale: 24 aprilie 2024
  • Finala: 15 mai 2024